Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

03.08.2018

74. rocznica zdobycia Nordwache

Przy Wojskowej Asyście Honorowej, akompaniamencie Hejnału Warszawskiego oraz w zadumie Apelu Pamięci odbyły się uroczystości związane z obchodami 74. rocznicy zdobycia przez powstańców kamienicy Ignacego Partowicza, tzw. Nordwache. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i przywitania zgromadzonych gości przez Małgorzatę Gosiewską, Posła na Sejm RP – organizatora wydarzenia. Przed częścią poświęconą na przemówienia okolicznościowe, Orkiestra Wojskowa odegrała Hejnał Warszawski.

Rozpoczęcie uroczystości przy ul. Żelaznej w Warszawie.

- Powstanie Warszawskie było niepodległościowym zrywem Polaków, którego efektem w znaczeniu militarnym była - w dużej mierze - zagłada Warszawy, ale w znaczeniu moralnym to powstanie było zwycięskie. A w znaczeniu politycznym było jak najbardziej zwycięskie... Bo dzięki wam, powstańcy warszawscy, mówimy dziś po polsku, dzięki wam nie staliśmy się 17. republiką sowiecką, dzięki wam, waszej determinacji, dzięki waszej ofierze. Dziękujemy wam za to - mówił podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który objął uroczystość honorowym patronatem.

Zgromadzone poczty sztandarowe.

Wojskowa asysta towarzyszyła uroczystości.

Pamięć o Bohaterach zrywu, którzy zdobyli kamienicę – Komendę Żandarmerii Niemieckiej, uczczono następnie odczytaniem Apelu Pamięci, podczas którego oddano salwę honorową oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. Wieńce złożyli m.in.: Poseł na Sejm RP Małgorzata Gosiewska, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, przedstawiciele władz państwowych, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także środowiska kombatanckie i samorządowcy.

Zgromadzeni w trakcie uroczystości.

Wydarzenie zakończyło się wykonaniem przez lokalnych artystów piosenek: Pałacyk Michla; Hej, chłopcy, bagnet na broń; Warszawskie dzieci; Dziewczyna z granatem.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera składa wieniec w imieniu Premiera RP.

Kamienica Ignacego Partowicza przy ul. Chłodnej 25 została wzniesiona w latach 1937-1938 według projektu Edwarda Hersteina. W czasie II wojny światowej w kamienicy znajdował się posterunek żandarmerii niemieckiej tzw. Nordwache, z którego m.in. w latach 1940–1942 Niemcy nadzorowali skrzyżowanie ulic Chłodnej i Żelaznej, stanowiące do stycznia 1942 (otwarcie kładki nad ul. Chłodną) jedyne oficjalne połączenie między małym a dużym gettem. W czasie powstania warszawskiego Nordwache została zdobyta 3 sierpnia 1944 przez żołnierzy z batalionu AK „Chrobry I”.

Podziel / Share
03.08.2018, Ilość wejść: 712, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry