Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

06.08.2018

Rzeź Woli – pamięć cywilnych ofiar w 74. rocznicę

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Warszawy z dzielnicy Wola, którzy tuż po rozpoczęciu Powstania Warszawskiego w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku stracili życie z rąk niemieckiego okupanta, zostało uczczonych w niedzielę przez władze i mieszkańców. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego pod pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Goście zgromadzeni na oficjalnych obchodach uczczenia 74. rocznicy Rzezi Woli

Na warszawskiej Woli, przy skwerze Pamięci i skwerze ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zebrali się licznie mieszkańcy Warszawy, aby uczestniczyć w oficjalnych obchodach uczczenia 74. rocznicy Rzezi Woli. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Sejmu, Senatu – Parlamentarzystów reprezentujących poszczególne ugrupowania, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministerstw, władz samorządowych m.st. Warszawy i jej dzielnic, Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego. Przybyli znani Warszawiakom Powstańcy.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera składający wieniec pod pomnikiem

Odczytywanie apelu poległych

Do zgromadzonych licznie gości, weteranów, rodzin ofiar i mieszkańców stolicy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał generał Jarosław Kraszewski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego:
Chylimy czoła przed Wami − napisał Prezydent Andrzej Duda. Prezydent przywołał także w swoim liście osobę Wandy Felicji Lurie − Polskiej Niobe − i jej syna Mścisława Lurie, których przejmujące losy związane są z Rzezią Woli.

Miała to być kara za to, że Polacy upomnieli się o swoją wolność, że chwycili za broń, że postanowili wskrzesić niepodległe państwo polskie. Po niemal pięciu latach niemieckiej okupacji powstańcy warszawscy stanęli do walki o swoją stolicę. Na ulicach Warszawy zapanowało poczucie, że Polska nie zginęła, że żyje, że odrodziła się tu, w Warszawie. Niemcy i towarzyszące im oddziały kolaboranckie odpowiedziały na ten akt odwagi z niezwykłą brutalnością – przekazał zebranym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Pomnik Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli

Następnie licznie przybyłe delegacje, wśród których byli przedstawiciele warszawskich rodzin, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń, złożyły wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli. Częścią obchodów był Apel Pamięci i salwa honorowa. W ramach obchodów 74. rocznicy Rzezi Woli mieszkańcy miasta wzięli udział w Marszu Pamięci w hołdzie ofiarom. Po drodze zapalono znicze w miejscach upamiętniających zamordowanych.

Wojewoda Mazowiecki w trakcie Marszu Pamięci


Rzezi Woli dokonano z rozkazu Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Pomnik Ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 w ramach obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jest usytuowany pomiędzy ulicami al. Solidarności i Leszno, gdzie stały kamienice, których mieszkańcy doświadczyli mordu w masowych egzekucjach. Warszawiacy tracili także życie w swoich domach, żywcem podpalani lub rozstrzeliwani. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki.

 

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 06.08.2018, Ilość wejść: 329, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry