Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

06.08.2018

Uroczystości obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Mazowszu

W niedzielę Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, wziął udział w uroczystym Apelu Poległych i złożył wieniec pod Pomnikiem-Mauzoleum w Pęcicach. Organizacja wydarzenia była związana z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i 74. rocznicą bitwy i egzekucji 2 sierpnia 1944 r. w Pęcicach, jak również z 72. rocznicą pogrzebu Powstańców Warszawskich i poświęcenia Pomnika-Mauzoleum.

Koncert w kościele

Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym koncertem w kościele parafialnym W hołdzie wolności. Zabrzmiały na nim w wykonaniu instrumentalistów i solistów nowe aranżacje autorstwa Andrzeja Jagodzińskiego pieśni i piosenek, jak: Chłopcy malowani, Pałacyk Michla, Czerwone maki na Monte Cassino, Nie pytaj o Polskę, Mury.

Poczty sztandarowe przed ołtarzem

Uczestnicy uroczystości w kościele

Po mszy świętej, z udziałem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych, odprawionej przez Proboszcza, Ks. Grzegorza Jasińskiego, odsłonięto i poświęcono w kościele tablicę pamięci Krystyny Sedlaczek. To pomysłodawczyni rajdu Po kamienistej drodze, przez mieszkańców nazywana jest Strażniczką Pomnika-Mauzoleum w Pęcicach.

Przemarsz na cmentarz powstańczy

Z kościoła uczestnicy uroczystości we wspólnym przemarszu z udziałem orkiestry wojskowej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego udali się na cmentarz powstańczy. Tam też, pod Pomnikiem-Mauzoleum rozpoczął się Apel Pamięci. Gości powitał Wójt Gminy Michałowice  Krzysztof Grabka. Przypominał zebranym, że warto walczyć o niepodległość, gdyż jej odzyskiwanie, jak pokazuje historia Polski, trwa długo.

Wojewoda Mazowiecki odczytuje list Premiera RP Mateusza Morawieckiego

W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego list odczytał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Premier RP podziękował mieszkańcom za to, że kultywują pamięć o Orlętach Pęcickich, 91 Powstańcach, którzy zginęli tragicznie 2 sierpnia 1944 roku. Podobnie jak młodzi ludzie − Orlęta Lwowskie, w Pęcicach zginęli młodzi:

Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o tej bohaterskiej młodzieży i starają się przełożyć ich postawy i ideały na język zrozumiały dla nas, współczesnych. Bo walka z przemocą, ze złem, zniewoleniem nigdy się nie kończy. Walka o człowieczeństwo i godność też się nie kończy. Nie byłoby nas wszystkich, gdyby nie tamten wspaniały i dramatyczny zryw wolności. Kultywowanie pamięci o powstańczym boju pod Pęcicami jest świadectwem wierności historii, patriotyzmu i przykładem zaangażowania w sprawy dla nas fundamentalne. To połączenie przeszłości z tym, co teraźniejsze.

Zebrani wysłuchali Apelu Pamięci. Następnie delegacje przybyłych gości złożyły wieńce pod Pomnikiem-Mauzoleum. Zapalono znicz pamięci. Uroczystości oficjalne pod Pomnikiem-Mauzoleum zakończyły się również muzycznie − utworami w wykonaniu orkiestry wojskowej, odegrano m.in. hymn Wojska Polskiego.

Odczytywanie apelu poległych

Gośćmi uroczystości w Pęcicach byli: przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, władze powiatu pruszkowskiego, Prezydent miasta Pruszków i przedstawiciele władz samorządowych z okolicznych gmin, Policji, Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Reprezentowani byli żołnierze-weterani Armii Krajowej – Harcerze Szarych Szeregów, Powstańcy i przedstawiciele organizacji wojskowych i kombatanckich.

Wojewoda składa wieniec w miejscu upamiętnienia

Powstańcza mogiła ozdobiona wieńcami

Pęcice w czasie Powstania Warszawskiego były miejscem krwawego boju stoczonego 2 sierpnia 1944 r. przez Warszawski Korpus Armii Krajowej (IV obwód AK „Ochota”) z wojskiem niemieckim. W trakcie walki zginęło trzydziestu żołnierzy. Dwa razy tyle rannych zostało zabitych przez okupanta. W kwietniu 1946 roku dokonano ekshumacji szczątków 91 poległych i pomordowanych. Ze składek rodzin poległych i pomordowanych, a także dzięki ofiarności społeczeństwa i dotacji Jana Mazurkiewicza „Radosława” dla upamiętnienia krwawych wydarzeń wybudowano na mogile Pomnik-Mauzoleum. To jeden z niewielu w Polsce pomników postawionych w miejscu, w którym rzeczywiście pochowano poległych i pomordowanych przez Niemców Powstańców Warszawskich. Po raz 52. odbył się w tym roku rajd, którego celem jest oddanie hołdu Żołnierzom AK IV Obwodu Warszawa – Ochota i VI Rejonu „Obroży” z Pruszkowa, Piastowa i Ursusa, którzy polegli w boju. Jego długoletnią Kierownik była Krystyny Sedlaczek, a organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Warszawa pod patronatem Urzędu Gminy w Michałowicach przy współpracy Kombatantów AK – Towarzyszy walk Żołnierzy poległych w Pęcicach.

Podziel / Share
06.08.2018, Ilość wejść: 635, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry