Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

08.08.2018

Gry i książki – wystawa w MUW

Od 7 sierpnia br. w Galerii Mazowieckiej gości nowa wystawa artystyczna. W holu głównym gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym prezentowane są prace młodej artystki, Aliny Potemskiej. Wystawa pt. „Gry i książki” jest czwartą wystawą indywidualną artystki pokazywaną w Warszawie.  

Na ekspozycję składają się prace wykonane w różnych technikach. Można zobaczyć prace ilustracyjne malowane, bajkowe akwarelki czy też graficzne ilustracje, zdjęcia i szkice do książek oraz instalacje.

"-Uwielbiam gry, gdyż pomagają mi powrócić do świata dziecięcej szczerości i bezpośredniości. Człowiek od dzieciństwa poznaje świat dzięki grom, i ten proces trwa przez całe życie".

Tytuł ekspozycji składa obietnicę, że można zobaczyć na niej nie tylko ilustracje, ale również gry. Faktycznie widzowie nie zawiodą się, artystka dotrzymuje słowa, na wystawie można znaleźć elementy gry i interakcji. Zwłaszcza instalacje – są rodzajem zabawy, do której artystka zaprasza widzów – zachęca do przekładania rozpiętych na gwoździkach sznurków i układania z nich własnych, wymyślonych na poczekaniu kształtów.

Artystka Alina Potemska z Romualdem Mieczkowskim, koordynatorem wystawy podczas wernisażu

W pracach „Alfabet Kijowski” i „Alfabet Warszawski” Potemska w symboliczny sposób opisała dwa miasta, w których żyje. Rodzinny Kijów oraz Warszawę, w której obecnie odbywa studia doktoranckie na warszawskiej ASP. Artystka w tych pracach syntetyzuje miejską symbolikę oraz własne skojarzenia z miejscami charakterystycznymi dla obydwu aglomeracji. Co ciekawe każdy z symboli skrywa kolejne skojarzenie zapisane na znajdującym się pod nim materiale. Ta wielowarstwowość pozwala na głębsze wchodzenie w artystyczny przekaz – poznawanie dopowiedzeń autorki.

Goście na otwarciu wystawy

Widać, że w zainteresowaniu artystki znajdują się ludzie, ciekawią ją również ich wzajemne relacje, jak sama to opisuje:

 "- Tematami, którymi się zajmuję, są związki miejsc i ludzi. Interesują mnie także sposoby komunikacji międzyludzkiej. Nawet gdy używamy tego samego języka, jak często odbieramy czyjeś słowa tylko jako niezrozumiale dźwięki. Być może warto pomyśleć, co możemy zyskać dzięki porozumieniu się z kimś zupełnie innym, różnym od nas, akceptując siebie nawzajem."

Goście oglądajacy prace artystki

W aspekcie komunikacyjnym Alina Potemska pozwala odbiorcom na specyficzną rozmowę, dzielenie się skojarzeniami – zachęcają do tego czyste kartki zawieszonego notatnika oraz flamaster.

Ekspozycję można zwiedzać do 7 do 31 sierpnia br., od poniedziałku do piątku w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu (8:00-16:00). Wstęp wolny.

Plakat z wystawy

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 08.08.2018, Ilość wejść: 330, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry