Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

10.08.2018

Pożegnanie Generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. "Motyl"

W piątek, 10 sierpnia br. o godz. 13.00 odbył się pogrzeb generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. "Motyl". W uroczystości wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zgodnie z wolą Generała nabożeństwo zostało odprawione w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Mszę świętą w intencji zmarłego odprawił biskup polowy Wojska Polskiego generał brygady Józef Guzdek.

Te dwa słowa: dobry i wierny, najpełniej opisują życie i dokonania świętej pamięci generała. Generał Ścibor-Rylski był człowiekiem dobrym, lubianym i szanowanym. Nie tylko przez najbliższą rodzinę, również przez towarzyszy broni z Armii Krajowej i z Powstania Warszawskiego – podkreślił w homilii Biskup.

W czasie nabożeństwa odczytany został list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Msza w intencji Generała

Po nabożeństwie kondukt przeszedł do znajdującego się na powązkowskim cmentarzu rodzinnego grobu Generała, gdzie z wojskowymi honorami złożono urnę z jego prochami.

W ostatniej drodze generałowi Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu towarzyszyli i oddali hołd przedstawiciele władz państwowych i przedstawiciele organizacji kombatanckich i korpusu dyplomatycznego.

 

Poczty sztandarowe przy miejscu spoczynku generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. "Motyl ". Źródło: UdSKiOR

 

Salwa honorowa. Źródło: UdSKiOR

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl" urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach na Ukrainie, odszedł 3 sierpnia br. w wieku 101 lat.

Zbigniew Ścibor-Rylski był uczestnikiem wielu walk prowadzonych w czasie drugiej wojny światowej oraz bohaterem Powstania Warszawskiego. Za swoje zasługi i waleczność został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych; Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta"; Warszawskim Krzyżem Powstańczym i wieloma innymi. W 1989 r. założył Związek Powstańców Warszawskich. Był członkiem Komitetu Budowy Pomnika Państwa Podziemnego AK, członkiem Rady Kombatanckiej przy Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Kombatanckiej przy Prezydencie RP. Brał udział w pracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Od 2006 r. był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W maju 2005 roku otrzymał awans generalski, mianowany został wówczas generałem brygady w stanie spoczynku. Był stałym uczestnikiem obchodów upamiętniających Wybuch Powstania Warszawskiego oraz aktywnym członkiem Komitetu Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego.

Zbigniew Ścibor-Rylski był jednym z inicjatorów utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, a później był w składzie Rady Honorowej budowy Muzeum.

Podziel / Share
10.08.2018, Ilość wejść: 559, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry