Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.09.2018

Złoty Krzyż Zasługi dla Stulatki i dożynki gminne w Sikorzu

Przemarsz barwnego, dożynkowego korowodu, konkursy dla publiczności, animacje dla najmłodszych oraz występy artystyczne i obrzęd dożynkowy – to główne atrakcje święta plonów, które odbyło się w niedzielę, 9 września w Sikorzu, w gminie Brudzeń Duży. W trakcie uroczystości Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Złoty Krzyż Zasługi Pani Barbarze Kolczyńskiej.

Dożynki gminne w Sikorzu rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą w intencji rolników w kościele pw. Św. Barbary, skąd korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej z Sobowa przemaszerował na boisko miejscowej szkoły podstawowej. W trakcie oficjalnej części uroczystości Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Złoty Krzyż Zasługi Pani Barbarze Kolczyńskiej.

Wojewoda złożył życzenia odznaczonej, wskazując, że jej życie może być dla nas wzorem do naśladowania. Nawiązał do wyjątkowego roku obchodów odzyskania niepodległości. W związku z uroczystością dożynek złożył też życzenia rolnikom oraz podkreślił, że chleb ma symboliczne znaczenie, a zwyczajowe jego dzielenie pokazuje, że fundamentem jest wspólnota.

Pani Barbara Kolczyńska urodziła się 17 listopada 1918 r. w Kamionkach (obecnie gm. Stara Biała). W okresie dwudziestolecia międzywojennego ukończyła siedem klas szkoły powszechnej – 4 klasy w Kamionkach i 3 klasy w Starej Białej. Do wybuchu II wojny światowej pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Po wybuchu wojny została skierowana przez władze niemieckie do przymusowych prac w gospodarstwach prowadzonych przez miejscowych Niemców.

Podczas II wojny światowej Pani Barbara była mieszkanką Kamionek (gm. Biała, województwo warszawskie) i jako młoda dziewczyna włączyła się na tym terenie w walkę wyzwoleńczą. Dostarczała żywności partyzantom, wchodzącym w skład organizacji, początkowo o nazwie Samodzielny Batalion Płocki, utworzonej przez Teodora Grabeckiego. Organizacja skupiała młodych ludzi, którzy przybyli do Płocka po kapitulacji Warszawy z misją utworzenia na Mazowszu Narodowej Organizacji Wojskowej. W wyniku akcji scaleniowej w 1942 r. ze Związkiem Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową.

Pani Barbara Kolczyńska za swoje zaangażowanie przypłaciła ogromną cenę. W 1943 roku pracowała w gospodarstwie niemieckim, w miejscowości Maszewo. Nie godząc się na wykonywanie przez niemieckich właścicieli gospodarstwa ciężkich prac, postanowiła uciec do domu rodzinnego w Kamionkach. W wyniku donosu została ujęta przez Gestapo i wywieziona we wrześniu 1943 r. do obozu w Auschwitz-Birkenau. Pomimo wielogodzinnych przesłuchań nikogo nie wydała. 22 maja 1945 r. opuściła obóz.

Od lipca 1945 r., jako mężatka zamieszkała w Sikorzu i od razu dała się poznać jako osoba oddana innym. Jej zasługi polegały m.in. na materialnym wspieraniu rodzin wielodzietnych, którym niosła pomoc i pomagała w zdobyciu wykształcenia. Kolejnym zasługującym na szczególne uznanie posłannictwem Pani Kolczyńskiej była aktywna pomoc w odbudowie i rozbudowie ważnych obiektów środowiskowych, w tym kościoła parafialnego oraz szkoły publicznej w Sikorzu. Organizowała zbiórki, loterie oraz przekazywała własne środki, by zarówno jeden, jak i drugi obiekt od 1956 r. mógł bezpiecznie służyć mieszkańcom. Przez jedną kadencję, w latach 70. XX wieku pełniła funkcję radnej gminy. W Sikorzu mieszka do dziś.

W dalszej części uroczystości odbył się obrzęd dożynkowy, w trakcie którego zaprezentowano występy artystyczne dzieci z gminnej szkoły oraz Orkiestry Dętej działającej przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Sobowa. W międzyczasie, zgodnie z tradycją odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem dożynkowym. Uczestnicy wydarzenia mieli ponadto okazję skosztować regionalnych smakołyków.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, wśród których organizator zapewnił tor przeszkód, liczne gry i zabawy oraz plac zabaw. Uroczystości w Sikorzu uświetniły występy zespołów muzycznych, które oficjalnie zakończyły wydarzenie.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Senator RP Marek Martynowski, Wójt Gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych oraz Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Współcześnie obchodzone są zwykle w jedną z niedziel sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłych.

Bookmark and Share
09.09.2018, Ilość wejść: 2024, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry