Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

13.09.2018

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Premiera Morawieckiego

  • Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki w trakcie przemówienia.
  • Na zdjęciu: Minister Henryk Kowalczyk podczas wystąpienia.

Od ponad tygodnia w całym kraju trwają spotkania na temat rządowego programu Czyste Powietrze, podczas których eksperci z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśniają szczegóły realizacji programu priorytetowego.

Wczoraj w Opocznie swoją obecnością podczas spotkania z mieszkańcami gminy zaszczycili Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

- Program Czyste Powietrze to gwarancja termomodernizacji milionów polskich domostw. Zdajemy sobie sprawę, że są to ambitne cele. Jednak chcemy je zrealizować dla Polaków, tak aby nadrobić wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnieść efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego – mówił podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki.

 - Ponad 100 miliardów złotych zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki. Jednocześnie te działania przyczynią się radykalnie do poprawy jakości powietrza i zdrowia obywateli - dodał.

Mieszkańcy Opoczna mogli zapoznać się z pełną ofertą Programu priorytetowego Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld złotych. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

- Należy zwrócić uwagę na kompleksowość wdrażanego programu. Pomoże on przede wszystkim diametralnie poprawić jakość powietrza w Polsce i zwalczyć problem smogu, szczególnie w miejscach gdzie jest on najbardziej dokuczliwy - powiedział Minister Kowalczyk.

W ramach Programu priorytetowego Czyste Powietrze wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji , w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Odpowiadając na pytania mieszkańców Opoczna Minister Kowalczyk zapewnił, że właściciele domów, których dochody są najniższe, mogą starać się o dotację w wysokości 90 % kosztów kwalifikowanych  termomodernizację, a suma wsparcia dotacyjnego nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych.

Finansowanie Programu będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków europejskich starej i nowej perspektywy finansowej.

Więcej szczegółów na temat  programu priorytetowego Czyste Powietrze znajdziecie Państwo w na stronie Ministerstwa Środowiska w zakładce Czyste Powietrze (link przenosi na stronę Ministerstwa Środowiska).

Żródło zdjęć: www.premier.gov.pl

Podziel / Share
13.09.2018, Ilość wejść: 1287, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry