Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

14.09.2018

Palmiry: obchody 79. rocznicy masowych egzekucji mieszkańców Warszawy

Salwa honorowa, Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej, msza święta i złożenie wieńców - tak uczczono pamięć 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach. W uroczystościach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II wojny światowej, a odprawił ją Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Następnie w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrany został hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera odczytał okolicznościowy list skierowany do zgromadzonych przez Premiera Mateusza Morawieckiego:

Palmiry są – obok Katynia – najbardziej rozpoznawalnym symbolem martyrologii polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. Są symbolem bezprawia i okrucieństwa hitlerowskich Niemiec, realizujących zbrodniczą politykę okupacyjną. Tutaj, i w okolicznych miejscowościach, w Laskach, Wólce Węglowej czy Stefanowie, zostali rozstrzelani najwybitniejsi przedstawiciele przywódczej i intelektualnej elity Warszawy. Byli wśród  nich Marszałek Sejmu RP Maciej Rataj, poeta Witold Hulewicz, Błogosławiony Ksiądz Zygmunt Sajna, medalista olimpijski Janusz Kusociński. Egzekucje w Palmirach, podobnie jak Zbrodnia Katyńska, były ciosem w serce narodu – zakładały eksterminację tych, których siła i zdolności pozwalały na organizację polskiego społeczeństwa i skupienia go w antyniemieckim wysiłku.

Dziś musimy pamiętać i o tym, że ofiary hitlerowskich egzekucji zostały odnalezione i godnie pochowane dzięki odwadze i determinacji mieszkańców pobliskich gospodarstw, leśników z Puszczy Kampinoskiej, polskich pracowników więzienia na Pawiaku. To oni z narażeniem życia oznaczali miejsca kaźni i dokumentowali zbrodnię, Dzięki nim mógł powstać ten cmentarz. Jesteśmy im winni wdzięczność i najwyższy szacunek.

Dzisiejsze obchody podtrzymują pamięć o tych wydarzeniach. Stają się ostrzeżeniem i przestrogą dla potomnych. Stąd, z Palmir – miejsca przesiąkniętego krwią rozstrzelanych – musi popłynąć przesłanie, że przeniesiemy w przyszłość głęboki sens ich ofiary. Dlatego, pochylając głowy nad ich prochami, wspólnie wypowiadamy słowa: „pamiętamy i będziemy pamiętać”.

Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wiązankę kwiatów złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Organizatorami wydarzenia corocznie są m.in.: Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, Wojewoda Mazowiecki oraz Instytut Pamięci Narodowej. Tegoroczna uroczystość, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.

Cmentarz-mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.

Podziel / Share
14.09.2018, Ilość wejść: 710, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry