Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.03.2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: wręczenie odznaczeń państwowych

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniających wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. W uroczystości wziął udział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

- Mam niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o Polskę – wolną, niepodległą, suwerenną i niepodległą prawdziwie – powiedział Prezydent.  - Nie pogodzili się z półwolnością, nie pogodzili się z zakłamaniem, nie pogodzili się z niby-niepodległością i niby-suwerennością – mówił, podkreślając, że zapłacili za to zazwyczaj wysoką cenę.

- Jesteście Państwo bohaterami – akcentował.

Prezydent zaznaczył, że odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem podkreśleniem wielkich zasług dla Polski.

Odznaczeni zostali

za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

  • pośmiertnie Franciszek Jaskulski -pseudonim „Zagończyk”, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, stracony w więzieniu w Kielcach w 1947 roku.

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • pośmiertnie Zdzisław Kowalczewski - pseudonim „Milczek”, żołnierz Armii Krajowej, a następnie Organizacji NIE i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zagrożony aresztowaniem przedostał się na Zachód
  • Stanisław Rusek - pseudonim „Tęcza”, żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenia „WiN” w oddziale Hieronima Dekutowskiego „Zapory”
  • pośmiertnie Stanisław Kiałka - pseudonim „Jelonek”, „Bolesław” oraz „Szarotka”, żołnierz Wojny Obronnej 1939 roku, następnie w ZWZ-AK Okręgu Wileńskiego AK, aresztowany przez NKWD za powojenną działalność konspiracyjną, wywieziony do Workuty

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • Witold Stypułkowski - pseudonim „Bystry”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aresztowany w 1952 roku i skazany na 15 lat pozbawienia wolności
  • pośmiertnie żołnierze oddziału Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” polegli 15 czerwca 1946 roku, w bitwie z oddziałami sowieckimi pod Zwoleniem
  • Tadeusz Nowakowski, pseudonim „Zając”
  • Władysław Skrzypek, pseudonim „Groźny”

za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości

  • Tadeusz Baszczowski - pseudonim „Lew”, członek konspiracyjnego harcerstwa działającego w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, skazany w 1953 roku na 12 lat pozbawienia wolności
  • Stefan Rojkowicz - pseudonim „Gryf”, działał w powojennej organizacji młodzieżowej „Międzymorze”, działającej w ramach NOW, a następnie Zrzeszenia „WiN” skazany w 1953 roku na 10 lat więzienia
  • Antoni Zmitrowicz - pseudonim „Wilniak”, działał w Polskiej Tajnej Organizacji – Związek Białej Tarczy”, skazany w 1953 roku na 5 lat pozbawienia wolności

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi w upamiętnianiu historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • Jan Białostocki

za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • Adam Broński
  • Bogusław Dudek
  • Marek Franczak

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o polskim czynie niepodległościowym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • Robert Grzybek - żołnierz Armii Krajowej, po wojnie członek antykomunistycznej organizacji niepodległościowej o nazwie „555 Okręg Armii Krajowej”

za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Złotym Krzyżem Zasługi

  • Dawid Chrobak
  • Robert Jamroz

Srebrnym Krzyżem Zasługi

  • Anna Czerwiec-Banek
  • Elżbieta Jeleń
  • Maria Łempicka
  • Marlena Piekarska-Olszówka
  • Brązowym Krzyżem Zasługi
  • Anna Borowik
  • Marek Gołąbek
  • Magdalena Janeczek
  • Patryk Kruczek
  • Paweł Kurtyka
  • Maksymilian Migo
  • Aleksander Podgórny
  • Marcin Tucznio

za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

  • Mariusz Charubin
  • Józef Dąbrowski -pseudonim „Prędki”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, w 1947 roku skazany zaocznie na karę śmierci
  • Antoni Jankowski -żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, skazany w 1948 roku, na 8 lat więzienia
  • Stefan Kownacki - pseudonim „Gołąb”, członek Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1946 – 1953
  • Franciszek Przeździecki -żołnierz oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Zbigniewa Żwańskiego ps. „Noc”.

Źródło: KPRP

Podziel / Share
01.03.2019, Ilość wejść: 340, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry