Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

16.05.2019

MUW: Narada z kierownikami środowiskowych domów samopomocy

15 maja br. odbyła się narada poświęcona zagadnieniom związanym ze środowiskowymi domami samopomocy. W naradzie uczestniczyli Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera, Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski oraz Dyrekcja Wydziału Polityki Społecznej MUW: Anna Olszewska i Kinga Jura.

- Z dumą patrzę na efekty, jakie przynosi pomoc drugiemu człowiekowi. Rezultaty te dostrzegamy poprzez Państwa ogromny wkład w jej niesieniu każdego dnia. Sądzę, że tematy omawiane na dzisiejszym spotkaniu będą przydatne w dalszej działalności – powitał uczestników spotkania Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uczestnikami narady byli dyrektorzy i kierownicy środowiskowych domów samopomocy z terenu województwa mazowieckiego.

Środowiskowe domy samopomocy są ważnym elementem systemu oparcia społecznego. Usługi i zajęcia, które odbywają się w tych placówkach przyczyniają się do lepszego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym. Osoby uczestniczące w zajęciach ŚDS mają możliwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, możliwość udziału w różnego rodzaju zajęciach, spotkaniach oraz przedsięwzięciach artystycznych, które dają im satysfakcję i budują poczucie własnej wartości. Rezultatem usług ŚDS jest również wsparcie rodzin uczestników, w szczególności dotyczy to rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Obecnie na Mazowszu działa 70 środowiskowych domów samopomocy z 2 482 miejscami oraz jeden klub samopomocy dla 70 osób. Uczęszczają do nich osoby przewlekle chorujące psychicznie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z innymi zaburzeniami psychicznymi np. ze spektrum autyzmu. ŚDS- y są prowadzone, jako zadanie zlecone i finansowane w całości z budżetu Wojewody.

Środki przekazywane na działalność ŚDŚ na Mazowszu w latach 2015 – 2019:

 • 2015 r. - 31 479 601 zł.,
 • 2016 r. - 36 224 670 zł.,
 • 2017 r. - 38 249 332 zł.,
 • 2018 r. - 48 931 163 zł.,
 • 2019 r. - 53 252 000 zł.

Stowarzyszenie Pracownia Filmowa COTOPAXI zaprezentowało projekty (projekcja filmów), które powstały we współpracy ze środowiskowymi domami samopomocy.

Od 2016 r. powstały ŚDS-y:

 • ŚDS Myślakowice (gm. Odrzywół),
 • ŚDS Nowe Litewniki (gm. Sarnaki),
 • ŚDS Stare Święcice (gm. Mała Wieś),
 • ŚDS Mrozy (powiat miński),
 • ŚDS Płońsk (powiat płoński),
 • ŚDS Tchórzew (gm. Zbuczyn).

ŚDS-y w Mrozach, Płońsku i Tchórzewie zostały uruchomione ze środków rezerwy celowej MRPiPS w 2018 r. za blisko 3,5 mln zł.

Narada była także okazją do zadawania pytań, dyskusji i zgłaszania wniosków.

W trakcie narady, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej zaprezentowali również "Mazowiecki Informator o Środowiskowych Domach Samopomocy" (do pobrania w załączniku, na dole strony). Informator zawiera ogólne zasady funkcjonowania oraz ofertę usług środowiskowych domów samopomocy z terenu województwa mazowieckiego. Ponadto chcąc ułatwić osobom zainteresowanym uczestnictwo w zajęciach dostosowanych do ich potrzeb, w informatorze zamieszczone zostały dane (wizytówki) wszystkich mazowieckich ŚDS-ów.

Pliki do pobrania

Podziel / Share
16.05.2019, Ilość wejść: 503, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry