Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

21.05.2019

„Dzień Strażaka” – obchody w regionie radomskim

17 i 19 maja 2019 roku w regionie radomskim odbyły się uroczystości z okazji  „Dnia Strażaka”. W wydarzeniu w Pionkach uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, w Lipsku i Przytyku obecny był Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Inauguracja obchodów miała miejsce w kościele p. w. św. Barbary w Pionkach. Podczas okolicznościowego nabożeństwa, sprawowanego przez bp. Piotra Turzyńskiego, Biskupa Pomocniczego Radomskiego modlono się za zmarłych pożarników oraz o bezpieczeństwo czynnych zawodowo strażaków.

Po mszy świętej zebrani goście wraz z pododdziałami kompanii honorowej, pocztami sztandarowymi i Młodzieżową Orkiestrą Dętą MODERATO z Przytyka przeszli przed jednostkę straży pożarnej. Główną uroczystość rozpoczęło złożenie meldunku nadbryg. Bogdanowi Łasicy Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP i przegląd pododdziałów. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej oraz odegraniu hymnu narodowego odbył się głównym punkt tej części spotkania. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP wręczył wówczas strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie.

 

Zdjęcia: asp. Arkadiusz Kwandrans – KM PSP Radom.

W trakcie apelu odczytane zostały życzenia z okazji Dnia Strażaka od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz listy gratulacyjne od Marka Suskiego szefa gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów i Adama Bielana Wicemarszałka Senatu RP. List z życzeniami do strażaków skierowała również Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień.

Na koniec uroczystej zbiórki poświęcone zostały i przekazane pojazdy pożarniczych.

W uroczystości udział wzięli m. in.: Wojciech Skurkiewicz - Wiceminister obrony narodowej, Andrzej Kosztowniak - Poseł na Sejm RP, Zbigniew Kuźmiuk - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Artur Standowicz - Wicewojewoda Mazowiecki, nadbryg. Bogdan Łasica - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Zbigniew Gołąbek - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego, Waldemar Trelka - Starosta Radomski i Krzysztof Chodowicz - kapelan powiatowy strażaków.

Zdjęcia: asp. Arkadiusz Kwandrans – KM PSP Radom.

W miniony piątek i niedzielę uroczystości z okazji Dnia Strażaka odbyły się także w Lipsku i Przytyku. W wydarzeniach uczestniczył Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

W kościele parafialnym w Lipsku odprawiono mszę św. w intencji żyjących i zmarłych strażaków oraz członków ich rodzin.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku papieskim oraz pod tablicą upamiętniającą żołnierzy i strażaków poległych za ojczyznę. Wieniec w imieniu Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski. W trakcie uroczystości odsłonięto figurę św. Floriana - patrona strażaków.

Oficjalne uroczystości  rozpoczęły się na placu apelowym przed Komendą PSP. Święto było okazją do wręczenia aktów nominacji na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeń dla najbardziej zasłużonych strażaków.

Z okazji Dnia Strażaka uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Siennie wystąpili z okolicznościowym koncertem.

W uroczystościach uczestniczył m.in. poseł na Sejm RP Dariusz Bąk oraz samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo i mieszkańcy Lipska.

W Przytyku Dzień Strażaka rozpoczął się zbiórką pododdziałów na Rynku skąd w uroczystym przemarszu wszyscy uczestnicy udali się do pobliskiego kościoła parafialnego na mszę świętą, sprawowaną w intencji strażaków oraz ich rodzin.

Główne uroczystości odbyły się na placu apelowym przed remizą strażacką. W dniu swojego święta, druhowie z OSP w Przytyku otrzymali szczególny prezent – nowy samochód do zadań ratowniczo-gaśniczych.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali dla najbardziej zasłużonych strażaków. W trakcie uroczystości zaprezentowała się młodzieżowa orkiestra dęta OSP z Przytyka.

W uroczystościach uczestniczył m.in.: Waldemar Trelka Starosta Powiatu Radomskiego oraz samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo i mieszkańcy Przytyka.

Z okazji Dnia Strażaka, Krzysztof Murawski złożył wszystkim druhom i strażakom serdeczne życzenia i gratulacje w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, dziękując jednocześnie za ich ofiarną i pełną poświecenia służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców podregionu radomskiego.

Podziel / Share
21.05.2019, Ilość wejść: 659, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry