Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

28.05.2019

Obchody Dnia Ponarskiego na Powązkach

  • Uroczystości na Powązkach Wojskowych - złożenie wieńców, okolicznościowa modlitwa i przemówienia.
  • Uroczystości na Powązkach Wojskowych - złożenie wieńców, okolicznościowa modlitwa i przemówienia.
  • Uroczystości na Powązkach Wojskowych - złożenie wieńców, okolicznościowa modlitwa i przemówienia.

Dziś pod Krzyżem – Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach upamiętniono ofiary niemieckiej zbrodni w Ponarach. W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Po wspólnej modlitwie i apelu pamięci złożono wieńce pod Krzyżem – Pomnikiem Ponarskim. W imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec złożył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. W obchodach wzięli udział m.in. członkowie rodzin pomordowanych.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Zbrodnia Ponarska to jedna z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej zapomnianych zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej. „W podwileńskich lasach zostali zamordowani obywatele II Rzeczypospolitej, wśród nich byli przedstawiciele polskiej inteligencji. Ich śmierć wpisuje się w nacjonalistyczną ideologię wyniszczenia narodu polskiego i zniweczenia kulturowego dziedzictwa, zaś przemilczanie tego ludobójstwa w komunistyczną politykę historycznej niepamięci” - napisał Marek Kuchciński, zaś korespondencję odczytała Poseł Anita Czerwińska.

Wartę Honorową przy Pomniku pełnili żołnierze z Garnizonu Warszawa.

Organizatorem obchodów Dnia Ponarskiego było Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, powołane do życia w 1994 r. przez Helenę Pasierbską (zm. w 2010 r.) - wilniankę, łączniczkę w Związku Walki Zbrojnej i AK, w czasie okupacji więzioną na Łukiszkach. Organizację tworzą członkowie rodzin i przyjaciele pomordowanych, a także mieszkańcy Ponar oraz osoby chcące podtrzymywać pamięć o ofiarach zbrodni.

Szacuje się, że w latach 1941-1944 w Ponarach zginęło ok. 100 tys. osób, w tym ok. 70 tys. Żydów polskiego pochodzenia i do 20 tys. Polaków. Trwające w latach 1941-1944 mordy w Ponarach stanowią największą zbrodnię dokonaną na ludności żydowskiej i polskiej na terenach, które przed wybuchem II wojny światowej wchodziły w skład północno-wschodniej Polski.

 

 

Podziel / Share
28.05.2019, Ilość wejść: 243, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry