Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

14.06.2019

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Apelem pamięci, ceremonią złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wspólną modlitwą uczczono pamięć pomordowanych oraz zmarłych więźniów hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych w 79. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do obozu Auchwitz-Birkenau.

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Pierwsza część głównych obchodów, które zorganizowały wspólnie Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczęła ceremonia złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, którą poprzedziła zmiana posterunku oraz uroczysty Apel Pamięci. Kwiaty w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

- Dzisiaj chylimy czoła przed Wami, Więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Dziękujemy, że dajecie świadectwo o tym, iż godności ludzkiej nic i nikt nigdy podeptać nie może. Chwała męczennikom niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady! – powiedział Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Następnie, w Muzeum Więzienia Pawiak, delegacje składające się m.in. z byłych więźniów hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych, Ich Rodzin, Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, działaczy opozycji antykomunistycznej, przedstawicieli władz państwowych i harcerzy, złożyły kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego – znajdującym się na terenie Muzeum Więzienia Pawiak. Wiązankę w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest polskim świętem obchodzonym corocznie 14 czerwca. Uchwalone zostało 8 czerwca 2006 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z Tarnowa do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków; wśród nich była niewielka grupa polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu.

Podziel / Share
14.06.2019, Ilość wejść: 206, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry