Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

14.04.2008

"dzala ertobaszia" czyli...

...„siła jest w jedności” – zapraszamy na wernisaż i wystawę zdjęć zatytułowaną "SAKARTWELO, czyli rzecz o Gruzji…"

11 kwietnia 2008 roku, o godzinie 17.00, w sali 131 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim zostanie otwarta wystawa zdjęć Krzysztofa Dąbrowskiego zatytułowana SAKARTWELO, czyli rzecz o Gruzji…, nad którą patronat honorowy objął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Ambasador Republiki Gruzji w Polsce - Konstantin Kavtaradze.

Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, które prezentują głównie gruzińskie krajobrazy, zabytki kultury oraz mieszkańców. Na mieszkańców Mazowsza czekają m.in. rozległe panoramy Kaukazu Wielkiego oraz wielowiekowe zabytki kultury gruzińskiej. Wernisaż będzie doskonałą okazją do bliższego poznania kaukaskiego kraju, który coraz głośniej puka do drzwi Unii Europejskiej oraz NATO.

Gruzini nazywają swoją ojczyznę „Sakartwelo” a samych siebie „Kartlami”, tak więc Gruzja to „kraj Kartlów”, którzy na swoim godle mają motto - „dzala ertobaszia” czyli „siła jest w jedności” Gruzini cenią sobie wartość wspólnego działania dla dobra ogółu, gdyż przez wieki doświadczali licznych agresji zewnętrznych i waśni między regionalnymi książętami.

Krzysztof Dąbrowski, ur. 1980, geograf, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów-Matematyczno Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, jest fotografem z zamiłowania. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w czasie podróży po Europie. Wielokrotnie podróżował do Gruzji, a jego fotografie stanowią efekt tych wypraw.

Powstawały one podczas górskich wędrówek oraz badań prowadzonych w tym kraju po „rewolucji róż” (2003). Gruzińskie fascynacje w połączeniu z dużą ilością materiałów zaowocowały portalem internetowym Kaukaz.pl oraz licznymi wystawami, udziałem w konferencjach oraz organizowaniem imprez poświęconych kaukaskiej kulturze.

Podziel / Share
14.04.2008, Ilość wejść: 2769, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry