Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

28.04.2008

Szczepienie lisów

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z/s w Siedlcach w sprawie szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach6 maja – 20 maja 2008r. zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.

Akcja ta przeprowadzona będzie na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2004r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie ( Dz. U. Nr 142, poz. 1509) oraz w związku z zarządzaniem nr 6 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 18 kwietnia 2008r.

Szczepienie będzie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka o średnicy 30 mm i grubości 9 mm, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 dawek na 1 km2 powierzchni.Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów, dróg i terenów zabudowanych. Na terenie miasta Warszawy, w obrębie kompleksów leśnych i parków szczepionka zostanie wyłożona ręcznie.

WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW OBJĘTYCH SZCZEPIENIEM

Nie wolno dotykać oraz podnosić przynęt ze szczepionką!!!

Lis podejmie tylko taką szczepionkę, która nie posiada zapachu człowieka. Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.

Szczepionka wywołuje działanie uodporniające tylko u lisów i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych i gospodarskich. W przypadku zetknięcia się zwierzęcia ze szczepionką, fakt ten należy zgłosić do lekarza weterynarii w najbliższej lecznicy dla zwierząt. Przez 2 tygodnie po wyłożeniu szczepionki psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Podziel / Share
28.04.2008, Ilość wejść: 2337, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry