Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

16.09.2008

Żołnierze Górnicy odznaczeni

16 września 2008r. Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.

Ordery zostały nadane 23 czerwca 2008 roku przez Prezydenta RP, na wniosek Wojewody Mazowieckiego. Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce przyznano 4 Złote Krzyże Zasługi oraz 17 Srebrnych Krzyży Zasługi. Podczas uroczystości odczytano akt nadania odznaczeń, odśpiewano hymn polski oraz „Warszawiankę”.

Wojewoda Mazowiecki powiedział, że jest dla niego ogromnym zaszczytem zaproszenie do wręczenia orderów w imieniu Prezydenta RP. Wspomniał, że są one symbolicznym oddaniem długu tym, którzy pracowali pod przymusem. Dodał, że jest to także uhonorowanie ZRPŻG, który podjął trud dotarcia do wszystkich ofiar represji. Jacek Kozłowski zaznaczył, że medale są nagrodą dla stowarzyszenia za popularyzację wiedzy, która może być nauką i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

ZRPŻG działa od 1992 roku, obecnie liczy 18600 działaczy, skupia również wdowy, a także członków rodzin byłych pracowników przymusowych. Stowarzyszenie ma prawie 100 Kół Terenowych w całej Polsce. Głównymi jego zadaniami jest organizowanie oraz reprezentowanie członków wobec władz państwowych. Podejmuje także inicjatywy na rzecz poprawy warunków życia oraz koncentruje się na utrwalaniu pamięci o represjonowanych żołnierzach górnikach.

Podziel / Share
16.09.2008, Ilość wejść: 2031, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry