Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

26.09.2008

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego

25 września 2008 na terenie Obiektów Toru Kolarskiego w Pruszkowie rozpoczął się Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego.

W czasie posiedzenia poruszano problemy dotyczące współpracy samorządów z Wojewódzkim Urzędem Pracy w pozyskiwaniu i rozwoju rynku pracy na Mazowszu. Omówiono koncepcje odnośnie wyposażenia szkół powiatowych, a także sposoby finansowania pomocy społecznej w powiatach. Oceniono również projekty składane przez samorządy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił sposoby finansowania samorządów powiatowych.

Podczas obrad dyskutowano o rozwoju samorządu powiatowego w Polsce. Poruszano także problem osób niepełnosprawnych na Mazowszu. Na koniec posiedzenia głos zabrał Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i poinformował o pakietach ustaw, nad którymi Rząd zakończył lub kończy prace legislacyjne. Chodzi o Ustawę kompetencyjną oraz Ustawę o Wojewodzie, które odegrają ważną rolę w reformowaniu urzędów samorządowych. Dzięki tym projektom administracja zespolona będzie bardziej zintegrowana. Jest to także kolejny etap współpracy rządu i samorządów. Inny pakiet dotyczyć będzie ustaw o planach zagospodarowania przestrzennego. Te rozwiązania są istotne dla nadzoru architektoniczno-budowlanego. Kolejna ustawa skupia się na Funduszu Sołeckim oraz Ustawie o polityce miejskiej, która wprowadza pojęcie zespołów miejskich. Wojewoda przedstawił także projekty dotyczące obszarów „Natura 2000”.

Wojewoda Mazowiecki poruszył kwestie zgłoszeń do starostów jako organów budowlanych oraz uzyskiwania zaświadczeń od Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody ułatwiających proces przygotowania inwestycji. Podkreślił tym samym wartość współpracy administracji rządowej i samorządowej. Podsumowując Jacek Kozłowski zaprosił starostów do udziału w spotkaniach w delegaturach, które poświęcone będą stanowi realizacji dróg krajowych i autostrad, obszarom „Natura 2000” oraz nadzorowi i kontroli nad samorządami.

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Stefan Kotlewski mówił o zawiązaniu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, poruszył kwestię dostępu do szerokopasmowego Internetu dla Mazowsza oraz wsparcia dla Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Konwent potrwa do 26 września.

Podobne tematy

Podziel / Share
26.09.2008, Ilość wejść: 2208, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry