Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

03.10.2008

Koleje Dużych Prędkości – konsultacje społeczne

Debata dotycząca budowy Kolei Dużych Prędkości (KDP) miała miejsce 2 października 2008 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Jej organizatorami byli Ministerstwo Infrastruktury oraz Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Konsultacje miały charakter otwarty i objęły władze samorządowe z czterech województw (dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego). W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji społecznych, zajmujących się ochroną środowiska oraz stowarzyszeń transportu kolejowego.

KDP będą miały szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarki. Realizacja projektu jest oparta na doświadczeniach europejskich. Zakończenie prac budowlanych przewidziano w 2020 r. Koszt to 28 mld złotych (rozłożonych na 10 lat), co stanowi około 1/3 środków, przeznaczonych na modernizację sieci kolejowej w Polsce. Wydatki obejmą: przygotowania, budowę linii oraz zaplecza, zakup taboru i koszty przyrodnicze. Na każdym etapie prac planowane są szerokie konsultacje społeczne.

Prędkość maksymalna składów KDP będzie dostosowana do 360 km/h. Szacunkowy czas podróży np. pomiędzy Warszawą i Wrocławiem wyniesie do godziny i 40 minut. Zakończenie modernizacji pierwszej linii na trasie z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania przewidziano na przełomie 2018/2019 roku. Wcześniej powstaną końcowe odcinki linii w dużych miastach. W dalszej kolejności planuje się połączenie z europejską siecią transportową dużych prędkości, w tym z Berlinem.

W procesie konsultacji analizowano wpływ KDP na środowisko naturalne. Koleje mają przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla oraz do zmniejszenie natężenia ruchu kołowego. Program budowy i uruchomienia przewozów Kolejami Dużych Prędkości w Polsce stanowi jeden z priorytetów rządu. Projekt ma trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Podobne tematy

Podziel / Share
03.10.2008, Ilość wejść: 3322, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry