Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

24.04.2014

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Żyrardowie

Wręczenie resortowych odznaczeń osobom zasłużonym dla ochrony zabytków oraz zwiedzanie osady fabrycznej w Żyrardowie – to niektóre punkty obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wydarzenie patronatem honorowym objął wojewoda Jacek Kozłowski.

Gala rozpocznie się o godz. 16.00 w Resursie Fabrycznej w Żyrardowie. Podczas uroczystości zaplanowano wręczenie medali i odznaczeń nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom zasłużonym kulturze i ochronie zabytków. W programie także przyznanie nagród i wyróżnień w dwóch konkursach. Pierwszy wyłonić miał najlepsze prace naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa w 2013 roku. Drugi nosi nazwę „Zabytek Zadbany”, a jego celem jest upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. O godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Żyrardowie odbędzie się koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marii Machowskiej.

Przed rozpoczęciem uroczystości, uczestnicy Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków będą mieli okazję zwiedzić Żyrardów, a konkretnie XIX-wieczną osadę fabryczną, która była jednym z największych ośrodków przędzalniczych w Europie. Została ona uznana w 2012 roku za pomnik historii. W rejestrze zabytków znajduje się aż 296 obiektów z tego miasta. W Żyrardowie mieszka ponad 41 tys. osób, a jego nazwa pochodzi od francuskiego inżyniera i wynalazcy, Filipa de Girarda.

Podobne tematy

Podziel / Share
24.04.2014, Ilość wejść: 1422, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry