Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

02.12.2014

Forum Ochrony Zabytków - spotkanie z NGO

Omówienie Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami z perspektywy działań wojewódzkich konserwatorów to główny temat wtorkowego Forum Ochrony Zabytków. W posiedzeniu udział wziął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

  •  W spotkaniu udział wzięli (od lewej): Andrzej Chmiel, koordynator Forum Ochrony Zabytków; Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki oraz Rafał Nadolny, wojewódzki konserwator zabytków.
    W spotkaniu udział wzięli (od lewej): Andrzej Chmiel, koordynator Forum Ochrony Zabytków; Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki oraz Rafał Nadolny, wojewódzki konserwator zabytków.
  •  Forum Ochrony Zabytków w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
    Forum Ochrony Zabytków w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Założenia Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami przedstawił Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dokument przewiduje m.in. przekazanie 26,7 mln zł na stworzenie do 2017 roku nowych rozwiązań systemowych w kwestii ochrony zabytków. Wojewoda Jacek Kozłowski wskazał, że część wytycznych zawartych w dokumencie już jest realizowana na Mazowszu. Są to m.in. likwidacja kolejki wpisów do rejestrów zabytków, wzmocnienie ochrony krajobrazu czy współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Jednym z punktów programu była również rola Forum Ochrony Zabytków we współpracy wojewódzkiego konserwatora z NGO. Wojewoda przypomniał, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Forum jest płaszczyzną wymiany myśli i debaty z organizacjami pozarządowymi i społecznikami. W spotkaniach mogą również brać udział eksperci, przedstawiciele samorządów lub innych instytucji. Otwarta formuła pozwala wszystkim zainteresowanym na wyrażenie swojego punktu widzenia. Jacek Kozłowski zachęcał, aby forum odbywało się nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach województwa mazowieckiego – wszędzie tam, gdzie są osoby, które chcą rozmawiać o ochronie zabytków.

Podczas spotkania poruszona została kwestia mogiły powstańców styczniowych odkrytej w Kałuszynie, a także sprawa Twierdzy Modlin w kontekście jej sprzedaży oraz planowanych działań inwestycyjnych.

Forum Ochrony Zabytków to jedno z forów tematycznych, działających przy wojewodzie mazowieckim. Do jego zadań należy m.in.: wspieranie działań na rzecz ochrony zabytków, opiniowanie i współtworzenie dokumentów wydawanych przez wojewodę oraz współpraca z organizacjami rządowymi przy tworzeniu gminnych ewidencji zabytków. Forum jest merytorycznie obsługiwane przed Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podobne tematy

Podziel / Share
02.12.2014, Ilość wejść: 1649, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry