Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

15.03.2017

Wicewojewoda złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema

  • Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w 169. rocznicę Wiosny Ludów oraz Święta Narodowego Węgier złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema na warszawskim Bemowie.
    Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w 169. rocznicę Wiosny Ludów oraz Święta Narodowego Węgier złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema na warszawskim Bemowie.
  • W obchodach przed Urzędem Dzielnicy na Bemowie udział wzięli również Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz władze i mieszkańcy tej dzielnicy.
    W obchodach przed Urzędem Dzielnicy na Bemowie udział wzięli również Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz władze i mieszkańcy tej dzielnicy.

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w 169. rocznicę Wiosny Ludów oraz Święta Narodowego Węgier złożył kwiaty przed pomnikiem naczelnego wodza powstania węgierskiego gen. Józefa Bema na warszawskim Bemowie.

W obchodach przed Urzędem Dzielnicy na Bemowie udział wzięli również Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz władze i mieszkańcy tej dzielnicy.

  • Józef Zachariasz Bem (1794-1850) - polski generał, artylerzysta. Uczestniczył w kampanii francusko-rosyjskiej (1812-1813). Po klęsce Napoleona służył w wojsku Królestwa Polskiego. W 1822 r. został wydalony z wojska za przynależność do Wolnomularstwa Narodowego. Podczas powstania listopadowego dał się poznać jako odważny dowódca, umiejący wykorzystać artylerię na polu walki. Walczył m.in. pod Iganiami, Ostrołęką i w obronie Warszawy. Został awansowany do stopnia generała brygady i odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania przebywał na emigracji we Francji. W okresie Wiosny Ludów kierował obroną rewolucyjnego Wiednia. Dowodził w Siedmiogrodzie i Banacie wojskami węgierskimi. W sierpniu 1849 r. został naczelnym wodzem armii węgierskiej.

Podobne tematy

Podziel / Share
Opublikowane przez Marcin Walasik, 15.03.2017, Ilość wejść: 361, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
do góry