Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

11.09.2017

Ostrołęka: 100. rocznica urodzin majora Stefana Kleczkowskiego

  • Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce) Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
  • Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce) Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)
    Po mszy świętej delegacje składały wieńce na cmentarzu parafialnym. (fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce)

100 lat temu urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohater Ojczyzny i członek legendarnych dywizjonów 302 i 303, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się uroczystość w hołdzie jego pamięci.

Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji odprawiono mszę oraz na lokalnym cmentarzu parafialnym. Kwiaty na grobie majora w imieniu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego złożył kierownik delegatury w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta Stanisław Kubeł podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.

- Wrzesień to czas pamięci i czci bohaterów, którzy walczyli na różnych frontach w drugiej wojnie światowej, jednym z tych bohaterów był major Stefan Kleczkowski. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 100. rocznicy urodzin naszego bohatera, bohatera tej ziemi. Chciałem podziękować wszystkim stowarzyszeniom, a szczególnie Mazowieckim Inicjatywom Społecznym. Dziękuję także kombatantom, pocztom sztandarowym, mieszkańcom Kleczkowa i gminy Troszyn, a także rodzinie pana Stefana Kleczkowskiego – powiedział starosta ostrołęcki.

Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od uroczenia związany z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W 1937 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. Dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski przedostał się do Rumuni, Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem pochowany został w Polsce, na cmentarzu w Kleczkowie.

Podobne tematy

  • 21.10.2017
    Jubileusz setnych urodzin w Podlesiu
Podziel / Share
Igor Piwowarski, 11.09.2017, Ilość wejść: 873, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry