Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

18.09.2017

Ostrołęka: uroczystości przy pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego

  •  Uroczystość w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyła się przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Fot. Urząd Miasta Ostrołęki.
    Uroczystość w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyła się przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Fot. Urząd Miasta Ostrołęki.

Hołd obrońcom Ojczyzny z września 1939 r. oddali 17 września mieszkańcy Ostrołęki. Uroczystość odbyła się w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Ostrołęczanie uczcili pamięć żołnierzy modlitwą i złożeniem kwiatów przy pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego. Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podkreślił, że nasza powinność wobec bohaterów tamtych czasów zamyka się w trzech obszarach: pamięci, modlitwy i codziennej odpowiedzialności za swoją pracę. Przypomniał też ciężkie losy Sybiraków, którzy 17 września obchodzili również swoje święto.

Następnie u stop pomnika złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości udział wziął Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Związek Radziecki napadł na Polskę 17 września 1939 r., bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. Decyzja o zaatakowaniu Rzeczypospolitej zapadła 23 sierpnia w efekcie podpisania tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow. Pamięci wszystkich, którzy zginęli oraz tych wywiezionych do łagrów na Syberię, poświęcony jest Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Monument przedstawia wagon kolejowy wypełniony krzyżami. Na torach wykute są nazwy miejsc kaźni Polaków.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 18.09.2017, Ilość wejść: 781, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry