Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

23.10.2017

Mieszkańcy Przasnysza pamiętają o Kardynale Kakowskim

W Przasnyszu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Kardynała Aleksandra Kakowskiego, w setną rocznicę jego wstąpienia do Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Wziął w nich udział Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Przasnyszu działa Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który we współpracy z delegaturą MUW i miastem Przasnysz zorganizował uroczystości. Odbywały się one w przasnyskim kościele farnym i w Muzeum Historycznym.

Odsłonięto epitafium poświęcone osobie Kardynała Kakowskiego. Senator Jan Maria Jackowski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił w nim wkład duchownego, „wybitnego syna tej ziemi”, w dzieło odrodzenia Polski w 1918 roku i określił działania Rady Regencyjnej, w które był zaangażowany Kardynał, jako „wspaniałe świadectwo mądrości naszych przodków”.

Wśród gości zebranych w Przasnyszu byli: rodzina Kardynała Aleksandra Kakowskiego, Biskup Płocki Piotr Libera, Senator Ziemi Ciechanowskiej Jan Maria Jackowski, Poseł Anna Cicholska, przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – Marcin Czapliński, Starosta Zenon Szczepankowski, Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska i uczniowie ze szkoły podstawowej w Nowej Krępie. Przybyło także wielu mieszkańców.

W Muzeum Historycznym uczestnicy wydarzenia obejrzeli wystawę ,,Z niewoli do niepodległości”, na której zaprezentowano między innymi pamiątki związane z działalnością Rady Regencyjnej i osobą Kardynała Aleksandra Kakowskiego. Wśród nich dokumenty, egzemplarze prasy z początku wieku, rzeźby, obrazy, jak również dzieła teologiczne i pozycje naukowe prawa kanonicznego autorstwa Kardynała Aleksandra Kakowskiego, wydane w okresie międzywojennym.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Natalia Lech, 23.10.2017, Ilość wejść: 1300, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry