Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

30.11.2017

187. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Pomnik Piotra Wysockiego w Warce był miejscem, gdzie uczczono 187. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Kierownik Delegatury MUW w Radomiu Krzysztof Murawski złożył pod pomnikiem kwiaty i uczestniczył w rocznicowym wydarzeniu.

Fot. Dworek na Długiej

Wieczorne uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Następnie mieszkańcy wraz z gośćmi wzięli udział w „Capstrzyku listopadowym” – przemarszu z pochodniami w asyście kompanii honorowej z Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego przed pomnik Piotra Wysockiego, gdzie miała miejsce oficjalna część wydarzenia.

W wydarzeniu w Warce uczestniczyli: Weronika Piwarska reprezentująca Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, Poseł RP Dariusz Bąk, Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu, Adam Lewandowski, przedstawiciel Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, władze samorządowe, Dowódca Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera i delegacje wojskowe.

Wydarzenie zorganizowano z udziałem grup rekonstrukcyjnych, zuchów, harcerzy i pasjonatów: Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA, Rekonstrukcji Historycznych SWKS Warka, Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Sportów Konnych „EquiSport” i Orkiestry Wojskowej z Radomia pod batutą kapelmistrza kpt. Sławomira Ćwieka.

Pomnik Piotra Wysockiego odsłonięto uroczyście w 150. rocznicę jego powrotu z zesłania na Syberię. Pomnik, autorstwa Andrzeja Bernera –  stoi w miejscu, gdzie na tzw. „wójtostwie” zamieszkał Piotr Wysocki w domu podarowanym mu przez społeczeństwo.

Piotr Wysocki był oficerem i instruktorem Szkoły Podchorążych w Warszawie. Dał podchorążym sygnał do wszczęcia powstania przeciwko carskim zaborcom i stał się jego bohaterem. Aresztowany, spędził w rosyjskich więzieniach ponad dwadzieścia lat. Z zesłania wrócił do Warki, w której urodził się. Pochowany został na wareckim cmentarzu – na nagrobku znajduje się motto: Wszystko dla ojczyzny nic dla mnie.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. Przez dziesięć miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym zbrojnym zrywem w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

 

 

 • Fot. Dworek na Długiej
  Fot. Dworek na Długiej
 • Fot. Dworek na Długiej Fot. Dworek na Długiej
  Fot. Dworek na Długiej
 • Fot. Dworek na Długiej Fot. Dworek na Długiej
  Fot. Dworek na Długiej
 • Fot. Dworek na Długiej Fot. Dworek na Długiej
  Fot. Dworek na Długiej
 • Fot. Dworek na Długiej Fot. Dworek na Długiej
  Fot. Dworek na Długiej
Bookmark and Share
Monika Bujak, 30.11.2017, Ilość wejść: 415, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry