Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

18.12.2017

75. rocznica egzekucji przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK

W Przasnyszu odbyła się uroczystość upamietniająca 75. rocznicę egzekucji przywódców przasnyskiego obwodu Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.

W rocznicę wydarzenia złożono kwiaty, a także zapalono znicze przy pomniku pomordowanych na przasnyskim rynku. Odwiedzano także groby poległych bohaterów, których miejsce spoczynku znajduje się  na miejscowym cmentarzu parafialnym. Obchody zgromadziły młodzież szkolną, przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych, a także mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Kwiaty pod pomnikiem - miejscem pamięci poległych bohaterów - złożył Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski.

17 grudnia 1942 roku zostali zamordowani bojownicy polskiego ruchu oporu: Marian Arct "Luty", Maria Kaczyńska "Maria", Zenon Kembrowski "Konrad", Władysław Otłowski "Woyna" i Edmund Zdanowski "Max". Jeden ze świadków tamtych wydarzeń MIchał Otłowski wspomina:,,W publikacjach na temat tragedii z 17 grudnia 1942 roku powtarza się opis mówiący o tym, że w pierwszym rzędzie zgromadzonych, tam - gdzie w tej chwili jest bank, stała młoda, ładna dziewczyna z dzieckiem na ręku. To była Jadwiga Otłowska, a ja nazywam się Michał Otłowski. I to ja jestem tym dzieckiem, które było w pierwszym szeregu.  Mój ojciec Władysław Otłowski, pseudonim "Woyna", zobaczył mnie po raz pierwszy stojąc pod szubienicą".

W części konferencyjnej uroczystości referaty poświęcone walce zbrojnej z okupantem hitlerowskim na Mazowszu wygłosili : dr Henryk Piskunowicz ,,Podziemie zbrojne na północnym Mazowszu"  i Jan Chmielewski ,,My szczęśliwi, bo wolni". Organizatorem obchodów było Muzeum Historyczne w Przasnyszu i Burmistrz Miasta Przasnysz.

 

 

    

 

Podziel / Share
18.12.2017, Ilość wejść: 1062, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry