Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

23.01.2018

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w regionach

Piątek 19 stycznia był w Szydłowcu dniem szczególnie podniosłym i uroczystym z uwagi na odbywające się Centralne Obchody 155. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Szydłowieckie wydarzenie zorganizowane zostało przez Federację Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 roku i samorządy: Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska Kościelnego. Narodowy patronat nad wydarzeniami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tego dnia, po godzinie piętnastej, Rynek Wielki w Szydłowcu wypełnił tłum przybyłych na obchody. Wśród gości byli m.in.: Posłowie na sejm RP: Anna Maria Białkowska, Leszek Ruszczyk, Dariusz Bąk, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek, Generał Wiesław Kukuła, Paweł Sagan z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wicestarosta Szydłowiecki Adam Włoskiewicz, radni Rady Powiatu z Przewodniczącą Anitą Gołosz, Burmistrz Artur Ludew i radni miejscy z Przewodniczącym Markiem Arturem Koniarczykiem, Prezes Zarządu Federacji Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Daniel Woś, st. insp. Związku Strzeleckiego Roman Burek oraz delegacje samorządów współorganizujących obchody.

Pierwszym miejsce gdzie delegacje złożyły wieńce była znajdująca się na rynku tablicą upamiętniającą Wybuchu Powstania Styczniowego. Następnie w Kościele św. Zygmunta odbyła się mszę św. w intencji Powstańców 1863 r. odprawiona przez o. Eugeniusza Augustyna opata z klasztoru w Wąchocku i ks. dziekana Adama Radzimirskiego. Pamiątkowa tablica przy rynku to nie jedyne miejsce w Szydłowcu, w którym składano wówczas kwiaty i wspominano bohaterów Powstania Styczniowego. Delegacje z biało-czerwonymi wiązankami pochyliły się również przy: płycie nagrobnej ks. Aleksandra Malanowicza, nad mogiłą Powstańców Styczniowych znajdującą się na cmentarzu parafialnym, a także przy figurce upamiętniającej wydarzenia z 1863 roku u zbiegu ulic Narutowicza, Sowińskiego i Kąpielowej. Na szydłowieckich uroczystościach Wojewodę Mazowieckiego reprezentował Paweł Sagan z delegatury MUW w Radomiu, który we wspomnianych miejscach złożył okolicznościowe wieńce.

Spotkanie w Kamieńczyku

W poniedziałek w Kamieńczyku przy mogile powstańczej zorganizowano uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

W uroczystości prowadzonej wzięli udział m.in.: ks. proboszcz Kazimierz Klepacki, Poseł na sejm RP Teresa Wargocka, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Burmistrza Łochowa Robert Gołaszewski oraz przedstawiciele: Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, Związku Piłsudczyków RP i lokalnej społeczności. Przybyłe delegacje złożyły wieńce, oddały hołd poległym i zapaliły znicze.

– Cieszę się, że w Wyszkowie pamięta się o Kamieńczyku i o wszystkich ludziach, którzy za naszą wolność walczyli. Cześć ich pamięci- powiedział  Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

Warto podkreślić, że Kamieńczyk jest jednym z wielu miasteczek, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji, jakie wprowadził zaborca po upadku powstania.

 

Mogiła legendarnego bohatera

Ciechanów również wspominał bohaterów Powstania Styczniowego. 22 stycznia pod pomnikiem Tomasza Kolbego, dowódcy jednego z partyzanckich oddziałów walczących w tym rejonie zgromadzili się m. in: przedstawiciele parlamentu, samorządów, wojska, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz ciechanowskich szkół. Wśród składających wieńce pod pomnikiem miejscowego bohatera był Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

155. rocznica Powstania Styczniowego jest dobrą okazją do tego, aby przybliżyć sylwetkę spoczywającego w Ciechanowie powstańca.

Tomasz Kolbe (ur. 1830 roku we wsi Siefc k. Ostrowi Mazowieckiej- zm. 5 maja 1863 pod Rydzewem) - naczelnik wojenny powiatu przasnyskiego, dowódca oddziału w powstaniu styczniowym. Tomasz Kolbe pochodził z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych. Jego ojciec Ferdynand, major wojsk polskich poległ w bitwie pod Olszynką Grochowską. Tomasz poszedł w ślady ojca aktywnie zajmując się działalnością konspiracyjną. W czerwcu 1862 Komitet Centralny "Czerwonych" mianował go naczelnikiem powiatu przasnyskiego. Kolbe był bohaterskim i zdolnym dowódcą. Legenda, nieugiętego dowódcy Tomasza Kolbego utrwaliła się po bitwie, jaką stoczył 5 maja 1863 roku z przeważającymi wojskami wroga pod Rydzewem. Powstańczy oddział liczący 72 osoby został znienacka zaatakowany przez liczące 850 żołnierzy wojska carskie. Kolbe poległ na polu bitwy, nie chcąc oddać się do niewoli odebrał sobie życie ostatnim pociskiem. Ofiara poległych powstańców pomogła osłonić odwrót i ocalić resztę oddziału, który przedarł się w okolice Radzanowa. Ze względu na jego niezłomny charakter i bohaterstwo nazwisko Kolbego wielu dowódców powstańczych wykorzystywało jako pseudonim konspiracyjny.

 

Obchody rocznicowe w Dobrzykowie

22 stycznia przy mogile Powstańców Styczniowych odbył się Apel Poległych z okazji 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorem spotkania było stowarzyszenia Pro Patria-Lokalni Patrioci. Uroczystość rozpoczął Wiceprezes Pro Patrii - Mateusz Kalbarczyk. Powitał przybyłych gości i mieszkańców. W spotkaniu wziął udział Senator RP Marek Martynowski, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Marlena Mazurska Kierownik Delegatury MUW w Płocku, Elżbieta Kamińska-Prezes Stowarzyszenia Piłsudczyków w Gąbinie, Dyrektorzy Szkół i mieszkańców.  Uczniowie pod kierunkiem Dyrektor Gimnazjum w Dobrzykowie - Danuty Jakubowskiej przedstawili Apel Poległych, w którym przywoływali żołnierzy biorących udział w walkach odbywających się w okolicy.

Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod mogiłą Powstańców.

 

Podziel / Share
23.01.2018, Ilość wejść: 861, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry