Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

05.02.2018

W regionach trwają obchody 155. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Mimo, że główne obchody tego pamiętnego dnia przypadały 22 stycznia, w pierwszy weekend  lutego w województwie mazowieckim odbywały się jeszcze uroczystości oraz rekonstrukcje historyczne.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 2 lutego br. w Radomiu. Na odbywające się tam obchody, zorganizowane przez dyrekcję, nauczycieli i młodzież z II LO im. Marii Konopnickiej oraz władze miasta Radomia zaproszeni zostali m.in.: Marek Suski, Minister – Szef gabinetu politycznego Premiera RP; Posłowie Anna Kwiecień i Dariusz Bąk; Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury MUW oraz wszyscy, którym bliska jest pamięć o powstańcach.

Uroczystości rozpoczęła msza w radomskiej katedrze, po której uczestnicy przeszli przez miasto do miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym.  Złożenie wieńców przez oficjalne delegacje przy pomniku na Placu 72. Pułku Piechoty płk. Dionizego Czachowskiego. Wieńce złożono również pod krzyżem straceń przy ul. Warszawskiej gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.

- Można powiedzieć śmiało, że dzięki takim ludziom, dzięki ich bohaterskiej walce i niezłomnej postawie Polska jest wolna, niepodległa i dumna ze  swojej przeszłości - powiedział Minister Marek Suski.

Wieniec pod pomnikiem Dionizego Czachowskiego oraz kwiaty pod krzyżem straceń, w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury MUW z Krzysztofem Szewczykiem, Dyrektorem delegatury MKO.

W zorganizowanie obchodów aktywnie włączyła się miejscowa młodzież szkolna z radomskich liceów, grupy rekonstrukcyjne oraz orkiestra Grandioso.

Minister zwrócił się też do młodych ludzi - … to byli wasi rówieśnicy, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie. Dziś nie trzeba takiej ofiary, wystarczy się uczyć i uczciwie pracować, ale w sercu trzeba mieć pamięć o wszystkich, którym tę wolność zawdzięczamy. Chylimy czoła przed wszystkimi żołnierzami Powstania Styczniowego.

Artystyczna wieczornica

Również w sobotę, w miejscowości Jedlnia Letnisko miała miejsce wieczornica przygotowana przez nauczycieli i uczniów PSP w Słupicy. Powodem spotkania pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty były obchody uroczystości 100- lecia Odzyskania Niepodległości RP oraz 155. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Uczniowie szkoły podstawowej w odegranych przez siebie scenkach teatralnych nakreślili rys historyczny epoki i ukazali powstańczy patriotyzm. Pokazali również odwagę zwykłych Polaków, którzy udzielali rannym powstańcom schronienia w swoich domach. Całość inscenizacji przeplatały występy i śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów oraz lokalnych artystów przy udziale  wszystkich uczestników wieczornicy.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Piotr Leśnowolski, Wójt Gminy Jedlnia Letnisko; Małgorzata Hantz, Dyrektor PSP w Słupicy oraz Paweł Sagan z Biura Wojewody w radomskiej delegaturze MUW.

Pamięć o powstańczej potyczce

155. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego świętowano również w niedzielę 3 lutego w  Stanisławowie-Królówce. Powstańcy zostali tam upamiętnieni na apelu pamięci, odmówiono też modlitwę w ich intencji. Atrakcją niedzielnego spotkania była widowiskowa rekonstrukcja zwycięskiej powstańczej bitwy, która miała miejsce 10 lipca 1863 roku pod Ossowem w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej 13. pułku Ułanów Wileńskich z Kielc.

Oficjalne delegacje złożyły kwiaty i wieńce przed mogiłą powstańczą. Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury MUW.

- Wychowanie młodych ludzi w duchu tradycji patriotycznej jest bardzo ważne. Powiedział reprezentujący na spotkaniu Wojewodę Mazowieckiego Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury MUW - Człowiek, który we własnym życiu nauczony jest szukania i wybierania wartości wyższych, gotowy jest do wielkich poświęceń, a w chwili szczególnej próby nie zawaha się i jak  trzeba to złoży także własne życie na Ołtarzu Ojczyzny. Takimi wartościami kierowali się Powstańcy Styczniowi – To Oni, 155 lat temu chwycili za broń dla ratowania naszej Ojczyzny.  

Wśród gości spotkania byli: Marian Kmieciak, Wójt Gminy Odrzywół; Ks. Adam Łukiewicz,  Proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole; Marian Niemirski, Starosta Przysuski; wójtowie z sąsiednich gmin; dyrekcja i nauczyciele oraz Kadeci z klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach.

 

Podziel / Share
05.02.2018, Ilość wejść: 973, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry