Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

07.02.2018

Gmina Wolanów: nadanie herbu, flagi i pieczęci

W Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie 6 lutego br. odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy związana z podjęciem uchwały o nadaniu symboli gminnych. W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Murawski, Kierownik delegatury MUW w Radomiu.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Doroty w Wolanowie, po której uczestnicy przeszli w uroczystym korowodzie do Publicznej Szkoły Podstawowej. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu herbu, pieczęci i flagi gminie Wolanów. Wydarzenie uświetnił występ zespołu „Wolawianki”, a także inscenizacja artystyczna poświęcona życiu św. Doroty oraz program artystyczny zatytułowany „Dorotki”.

Z okazji tego wydarzenia Krzysztof Murawski, Kierownik delegatury MUW odczytał i wręczył Wójtowi gminy, Adamowi Gibale okolicznościowy list gratulacyjny Wojewody Mazowieckiego, Zdzisława Sipiery.

Wojewoda napisał: „Przyjęcie symboli identyfikujących jednostkę samorządową to wydarzenie o wymiarze historycznym. Jest aktem podkreślenie tożsamości lokalnej społeczności, połączonej wspólną historią i wspólnymi planami na przyszłość, oraz potwierdzenia jej związku z zamieszkiwaną okolicą”.

Kierownik, Krzysztof Murawski jako mieszkaniec Wolanowa dodał: „To tutaj się urodziłem, tu mieszkam i tu byłem radnym oraz wójtem gminy. Od najdawniejszych czasów ludzie na różne sposoby identyfikowali się z własną wspólnotą społeczną i narodową. W herbie Wolanowa znalazł  się wizerunek Świętej Doroty. Jej imię oznacza „dar od Boga”. Wiemy, że była wierna i nie zaparła się wiary. Od dzisiaj, ten znak, to będzie także nasze zobowiązanie, nasze świadectwo i nasz przywilej.”

Autorem herbu gminy jest Robert Szydlik. Jego projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Nad heraldycznym porządkiem prawnym herbu Wolanowa czuwał prof. Dariusz Kupisz, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz profesor nadzwyczajny UMCS w Lublinie.

W wyjątkowym dla gminy wydarzeniu udział wzięli: ks. kan. Tadeusz Kszczot, proboszcz parafii  pw. świętej Doroty w Wolanowie, Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury MUW,  Adam Gibała, Wójt gminy Wolanów i Radni gminy, Teresa Pankowska,  Przewodnicząca Rady Gminy, Adam Hernik , Wiceprzewodniczący Rady Gminy, , Mirosław Ślifirczyk, Starosta radomski, Leszek Margas, Wicestarosta radomski i Zbigniew Gołąbek, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Gmina Wolanów położona jest w południowej części województwa mazowieckiego w powiecie radomskim. Zamieszkuje ją ponad 8 tys. mieszkańców.  

Podziel / Share
07.02.2018, Ilość wejść: 1046, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry