Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

13.02.2018

Mazowieckie Zapusty 2018

W ostatni karnawałowy weekend, 11 lutego 2018 r. w Nowej Krępie w gminie Przasnysz odbył się XXXVII Przegląd Zespołów Zapustnych. Uroczystość ta organizowana jest corocznie w różnych wsiach na Mazowszu i znana jest też pod nazwą Mazowieckich Zapustów.

Impreza odbywa się cyklicznie w ramach programu kulturalnego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Jak co roku spotkanie to zgromadziło liczne grono miłośników staropolskich zwyczajów i twórczości ludowej. Gościem święta był Krzysztof Bieńkowski, Kierownik delegatury MUW w Ciechanowie wraz z parlamentarzystami Poseł Anną Cicholską i Senatorem dr Janem Marią Jackowskim.

Gospodarzem tegorocznej edycji Zapustów była Nowa Krępa – wieś  w której żywe są do dziś dnia tradycje ludowej obrzędowości. Przegląd zespołów ludowych przyciągnął młodszych i starszych mieszkańców okolicznych miejscowości. Mazowieckie Zapusty stanowią współcześnie atrakcyjną formę popularyzacji obrzędów ludowych - często dawno już zapomnianych. Uroczystość rozpoczął barwny korowód przebierańców, którzy śmiechem, żartem i piosenką przypominali mieszkańcom i gościom uroczystości w Krępie o dawnym życiu wsi polskiej. Barwny korowód kolędników zachęcał do wspólnej zabawy. Po odbyciu barwnego pochodu wszyscy uczestnicy zabawy udali się na salę, gdzie mazowieckie zwyczaje, skecze i pieśni ludowe zaprezentowane zostały przez zespoły amatorskie. Każdy z zapustnych zespołów zaprezentował własny program artystyczny.

Impreza Mazowieckich Zapustów zajmuje na mapie kulturalnej i etnograficznej Mazowsza szczególne miejsce i ściąga turystów z całej Polski. Organizatorem Mazowieckich Zapustów 2018 Muzeum Szlachty Mazowieckiej we współpracy z Wójtem Gminy Przasnysz Grażyną Wróblewską, oraz pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej im. J.Narzymskiego w Bogatem.

Podziel / Share
Natalia Lech, 13.02.2018, Ilość wejść: 152, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry