Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

13.02.2018

Mazowieckie Zapusty 2018

W ostatni karnawałowy weekend, 11 lutego 2018 r. w Nowej Krępie w gminie Przasnysz odbył się XXXVII Przegląd Zespołów Zapustnych. Uroczystość ta organizowana jest corocznie w różnych wsiach na Mazowszu i znana jest też pod nazwą Mazowieckich Zapustów.

Impreza odbywa się cyklicznie w ramach programu kulturalnego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Jak co roku spotkanie to zgromadziło liczne grono miłośników staropolskich zwyczajów i twórczości ludowej. Gościem święta był Krzysztof Bieńkowski, Kierownik delegatury MUW w Ciechanowie wraz z parlamentarzystami Poseł Anną Cicholską i Senatorem dr Janem Marią Jackowskim.

Gospodarzem tegorocznej edycji Zapustów była Nowa Krępa – wieś  w której żywe są do dziś dnia tradycje ludowej obrzędowości. Przegląd zespołów ludowych przyciągnął młodszych i starszych mieszkańców okolicznych miejscowości. Mazowieckie Zapusty stanowią współcześnie atrakcyjną formę popularyzacji obrzędów ludowych - często dawno już zapomnianych. Uroczystość rozpoczął barwny korowód przebierańców, którzy śmiechem, żartem i piosenką przypominali mieszkańcom i gościom uroczystości w Krępie o dawnym życiu wsi polskiej. Barwny korowód kolędników zachęcał do wspólnej zabawy. Po odbyciu barwnego pochodu wszyscy uczestnicy zabawy udali się na salę, gdzie mazowieckie zwyczaje, skecze i pieśni ludowe zaprezentowane zostały przez zespoły amatorskie. Każdy z zapustnych zespołów zaprezentował własny program artystyczny.

Impreza Mazowieckich Zapustów zajmuje na mapie kulturalnej i etnograficznej Mazowsza szczególne miejsce i ściąga turystów z całej Polski. Organizatorem Mazowieckich Zapustów 2018 Muzeum Szlachty Mazowieckiej we współpracy z Wójtem Gminy Przasnysz Grażyną Wróblewską, oraz pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej im. J.Narzymskiego w Bogatem.

Podziel / Share
13.02.2018, Ilość wejść: 492, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry