Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

14.02.2018

Zapustny wtorek w Jedlińsku

Gmina Jedlińsk szczyci się oryginalnym, jedynym w Polsce, obrzędem ludowym tzw. „kusakami”, który corocznie odprawiany jest w ostatni dzień karnawału. W tegorocznym świętowaniu zapustnego wtorku wziął udział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki. Impreza odbywa się pod patronatem Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego.

Odbywające się corocznie „Kusaki” są głęboko zakorzenione w miejscowej tradycji. Pierwotnie ten XIX wieczny obrzęd miał bardzo rozbudowana oprawę i nieco odmienny przebieg niż jego reaktywowana wersja. Obchody mają bardzo kolorową, zabawową oprawę są też świętem lokalnej społeczności, w czasie którego wręczana jest nagroda za szczególne zasługi - Jedliński Raczek. Niezmiennie głównym punktem jedlińskiego wydarzenia jest plenerowe widowisko "Ścięcie Śmierci".

Pierwsze wzmianki na temat obrzędu pochodzą z 1860 roku - można je znaleźć w zapiskach Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku. Nazwa kusaki to określenie opisujące różnorodnych przebierańców występujących w obrzędzie – co ciekawe role wszystkich postaci, również kobiece, odgrywane są przez mężczyzn. W przedstawieniu występują: diabły, para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, grupa żydów, prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci. Współczesna wersja obrzędu opiera się na wierszowanym, XIX wiecznym tekście proboszcza Kloczkowskiego.

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 14.02.2018, Ilość wejść: 235, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry