Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

14.02.2018

Zapustny wtorek w Jedlińsku

Gmina Jedlińsk szczyci się oryginalnym, jedynym w Polsce, obrzędem ludowym tzw. „kusakami”, który corocznie odprawiany jest w ostatni dzień karnawału. W tegorocznym świętowaniu zapustnego wtorku wziął udział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki. Impreza odbywa się pod patronatem Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego.

Odbywające się corocznie „Kusaki” są głęboko zakorzenione w miejscowej tradycji. Pierwotnie ten XIX wieczny obrzęd miał bardzo rozbudowana oprawę i nieco odmienny przebieg niż jego reaktywowana wersja. Obchody mają bardzo kolorową, zabawową oprawę są też świętem lokalnej społeczności, w czasie którego wręczana jest nagroda za szczególne zasługi - Jedliński Raczek. Niezmiennie głównym punktem jedlińskiego wydarzenia jest plenerowe widowisko "Ścięcie Śmierci".

Pierwsze wzmianki na temat obrzędu pochodzą z 1860 roku - można je znaleźć w zapiskach Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku. Nazwa kusaki to określenie opisujące różnorodnych przebierańców występujących w obrzędzie – co ciekawe role wszystkich postaci, również kobiece, odgrywane są przez mężczyzn. W przedstawieniu występują: diabły, para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, grupa żydów, prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci. Współczesna wersja obrzędu opiera się na wierszowanym, XIX wiecznym tekście proboszcza Kloczkowskiego.

 

Podziel / Share
14.02.2018, Ilość wejść: 649, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry