Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

30.04.2018

Przysięga Wojskowa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie

29 kwietnia 2018 roku na głównym placu przed miejskim ratuszem w Ciechanowie odbyła się przysięga żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wziął udział Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski.

W niedzielne południe na placu Jana Pawła II przed Miejskim Ratuszem odbyła się doniosła uroczystość, na którą mieszkańcy Ciechanowa oczekiwali osiem lat. W tym dniu żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. St. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ”Rój” złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych mieszkańców miasta i okolic, rodziny i przyjaciół składających przysięgę żołnierzy oraz przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej, młodzież i dzieci.

Była to pierwsza od ośmiu lat przysięga wojskowa w Ciechanowie. Uroczysość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Następnie do żołnierzy i zgromadzonych uczestników zwrócił się dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dypl. Andrzej Wasielewski. W swoim wystąpieniu wskazał, że po długiej przerwie do grodu nad Łydynią wraca Wojsko Polskie, aby nie tylko bronić jego mieszkańców w razie wojennego zagrożenia, ale też nieść pomoc w chwilach klęsk i katastrof. Pan Pułkownik wskazał również, że nowy rodzaj wojsk, jakimi są Wojska Obrony Terytorialnej, stanowią jakościowo nową formę w sferze podnoszenia powszechnego poziomu bezpieczeństwa.

Wojska Obrony Terytorialnej to żołnierze, którzy pochodzą z terenu stacjonowania poszczególnych brygad, znający lokalny teren i jego mieszkańców – wskazał Płk Wasielewski. Zaprzysiężeni żołnierze po przegrupowaniu zaprezentowali się zebranym defilując przed Sztandarem Brygady.

W tym uroczystym dniu wśród żołnierzy obecni byli również Parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej : Senator Jan Maria Jackowski, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Anna Cicholska, Robert Kołakowski i Marek Jakubiak, a także przedstawiciele licznych organizacji i stowarzyszeń patriotycznych. W trakcie uroczystości mieszkańcom Ciechanowa zaprezentowali swoje zdolności komandosi z Lublińca.

 

       

Podziel / Share
30.04.2018, Ilość wejść: 944, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry