Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

09.05.2018

W Gostyninie odsłonięto mural „Hołd ruski”

 • Źródło: www.gostynin.pl
  Źródło: www.gostynin.pl
 • Źródło: www.gostynin.pl
  Źródło: www.gostynin.pl
 • Źródło: www.gostynin.pl
  Źródło: www.gostynin.pl

Z inicjatywy Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego i Burmistrza Gostynina Pawła Kalinowskiego odsłonięto pierwszy w Polsce mural upamiętniający „Hołd ruski”. Autorem tego artystycznego dzieła, które powstało na ścianie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie jest dr Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce. W uroczystym odsłonięciu wzięła udział Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku.

Mural w sposób symboliczny przedstawia hołd złożony przed Królem Polski Zygmuntem III Wazą przez cara Wasyla IV Szujskiego i wodza moskiewskiej armii Dymitra Szujskiego w 1611 roku. Nie bez przyczyny wybrano również miejsce wykonania malowidła. To właśnie w Gostyninie, w czasie tzw. „wielkiej smuty” więziony był car Rosji Wasyl Szujski.

W ramach uroczystości odsłonięcia muralu odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Miejskiej Szkoły Muzycznej w Gostyninie. W budynku Miejskiego Centrum Kultury można było obejrzeć również wystawę fotograficzną „Pałac w Sannikach w strunach historii”, wykonaną przez członków Stowarzyszenia Fotograficznego „Humanum”.

W uroczystości odsłonięcia muralu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski, autor muralu dr Rafał Roskowiński, Radny Rady Powiatu Gostynińskiego Marian Pagórek.

Podziel / Share
09.05.2018, Ilość wejść: 625, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry