Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

11.05.2018

Pożegnanie majora Henryka Wiśnickiego

Krzysztof Murawski, Kierownik delegatury MUW w Radomiu, wziął wczoraj udział w pożegnaniu majora Henryka Wiśnickiego − Prezesa Radomskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Kierownik Delegatury w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył wieniec w miejscu spoczynku zasłużonego radomianina.

Po zakończeniu liturgii żałobnej w kościele garnizonowym św. Stanisława Biskupa, znajdującym się w parafii wojskowej w Radomiu, która przynależy do Dekanatu Sił Powietrznych – Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, kondukt z honorową asystą Wojska Polskiego udał się na uroczystości pogrzebowe.

Po liturgii mszy świętej w okolicznościowym wystąpieniu poseł na Sejm RP Dariusz Bąk przybliżył osobę żołnierza Armii Krajowej. Wspomniał o poświęceniu majora dla ojczyzny. Mjr Henryk Wiśnicki przez całe życie dążył do odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.  Za walkę z reżimem komunistycznym skazany został w okresie stalinowskim na wieloletnie więzienie. W wolnej Polsce był długoletnim prezesem Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Radomiu.

Henryk Wiśnicki wstąpił do Armii Krajowej w 1944 w wieku 14 lat. Brał udział w akcji „Burza”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski pozostał w konspiracji. Założył organizację niepodległościową „Biały Orzeł”, której był komendantem. W 1950 r. został aresztowany przez UB, a w 1951 r. został skazany za działalność konspiracyjną wymierzoną przeciwko władzom komunistycznym. Skazany na 14 lat więzienia. Zwolniony z więzienia po siedmiu latach, na mocy amnestii. 

W celebracji pożegnania mjr. Henryka Wiśnickiego wzięli udział: Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, bryg. Tomasz Krzyczkowski, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Lipsku, mł. insp. Sławomir Rek, Komendant Miejski Policji w Radomiu; ks. mjr Kryspin Rak, Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa; Marek Szary, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, kapłani.

Wieniec w imieniu Ministra Obrony Narodowej złożył Łukasz Podlewski.

Podziel / Share
Natalia Lech, 11.05.2018, Ilość wejść: 463, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry