Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

16.05.2018

155. rocznica śmierci generała Zygmunta Padlewskiego

Uroczystości upamiętniające płockiego bohatera Powstania Styczniowego odbyły się 15 maja br. W apelu wzięła udział Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku.

Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku przypomniała biografię generała Padlewskiego. W miejscu jego rozstrzelania widnieje drewniany krzyż, a miejsce pochówku do dziś nie jest znane.

Kwiaty w imieniu Wojewody złożyła Marlena Mazurska wraz z pracownikiem delegatury Józefem Pełnikowskim. Obecni byli również przedstawiciele 11. Grupy Operacyjnej NSZ oraz władz samorządowych i szkół podstawowych.

Przed obeliskiem, który upamiętnia gen. Padlewskiego, a także pod pobliskim krzyżem "Bohaterów Powstania Styczniowego", w tym siedmiu powstańców, którzy także zginęli w tym miejscu, złożono kwiaty i zapalono znicze. W intencji straconych odmówiono modlitwę.

Gen. Zygmunt Padlewski urodził się 1 stycznia 1836 r. w majątku Czerniawka Mała pod Berdyczowem. Ukończył Korpus Kadetów w Brześciu Litewskim, a następnie Akademię Artyleryjską w Petersburgu. Służył w carskim wojsku, w tym w artylerii konnej. Jednocześnie współtworzył "Koło Oficerów Polaków w Petersburgu", tajną organizację, której celem było przygotowanie kadr do powstania w Królestwie Polskim. W czasie Powstania Styczniowego gen. Padlewski był autorem planu działań powstańczych na ziemiach polskich. Pełnił funkcję naczelnika wojskowego na północnym Mazowszu, w tym w ówczesnym województwie płockim. Dowodził oddziałami na terenie Puszczy Kurpiowskiej.. Następnie został odkomenderowany do Płocka, który miał stać się siedzibą Rządu Narodowego. Gen. Padlewski został rozpoznany i zatrzymany przez patrol wojsk carskich 22 kwietnia 1863 r. między miejscowościami Bożymin i Studzianka. Aresztowany trafił do więzienia w Płocku. W trakcie przesłuchań odrzucił ofertę ułaskawienia w zamian za potępienie Powstania Styczniowego. Prosił natomiast o uwolnienie 15-letniego chłopca o nazwisku Szczurowski, który został zatrzymany wraz z nim.

Podziel / Share
16.05.2018, Ilość wejść: 586, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry