Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

18.06.2018

Kurpiowskie tradycje w regionie ostrołęckim

 • Źródło: Gmina Kadzidło
  Źródło: Gmina Kadzidło
 • Źródło: Gmina Kadzidło
  Źródło: Gmina Kadzidło
 • Źródło: Gmina Kadzidło
  Źródło: Gmina Kadzidło

W Kadzidle, 17 czerwca br., odbyło się zwyczajowe Wesele Kurpiowskie. W uroczystości uczestniczył Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce.

Poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski wraz z Kierownikiem MUW Delegatury w Ostrołęce Marcinem Grabowskim wręczyli medale z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" pani Genowefie Staśkiewicz, zaś odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" pani Ewie Zdunek.

Po tej części - oficjalnej - goście obejrzeli widowisko "Powrót od ślubu" w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka-Cepelia", a po nim składali życzenia Młodej Parze

Przedsięwzięcie, będące częścią tegorocznego Wesela Kurpiowskiego, wsparli rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, strażacy-ochotnicy z Kadzidła, Artur Prusiński z grupą karateków. Wystąpili gościnnie tancerze z ostrołęckiej grupy Atria, grupa cheerleaderek z Kadzidła. Tańców bałkańskich nauczał Avdyl Murtez.

Wykład poświęcony istocie więzi rodzinnych wygłosiła Ewa Cyran-Kur - wieloletnia dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu.

Festiwal Folkloru Weselnego

Rada Artystyczna, w skład której weszli: Małgorzata Orlewicz - etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Żaneta Żardecka - Fundacja "Cepelia", Henryk Gadomski - etnomuzykolog, potwierdziła wysoki poziom kurpiowskich zespołów, które wystąpiły w sobotę i niedzielę. W festiwalu udział wzięły następujące zespoły: Projekt Artystyczny "Meandry" z Łomży, Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Wach", Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy" z Czarni, Kurpiowski Zespół "Pod Borem" z Zawad, Regionalny Zespół Pieśni i Tanca "Młode Kurpie" z Jednorożca.

Gmina Kadzidło, Wójt Gminy Kadzidło, Parafia Rzymskokatolicka w Kadzidle, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, Publiczna Biblioteka w Kadzidle, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kadzidle, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Zespół Placówek Oświatowych w Kadzidle, Publiczne Gimnazjum w Kadzidle, Ochotnicza Straż Pożarna w Kadzidle. Cennej pomocy udzieliła również Policja Państwowa z Ostrołęki i posterunek Policji z Kadzidła.

 

Podziel / Share
18.06.2018, Ilość wejść: 182, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry