Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

25.06.2018

Region ostrołęcki: upamiętniono partyzantów

W miejscu schronów partyzanckich z 1948 roku, w lasach między Glebą a Kierzkiem (gm. Kadzidło)  w niedzielę, 24 czerwca, odbyły się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy bohaterskiej obrony przez 13 partyzantów „Lasa” schronów dowództwa XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.  W wydarzeniu wziął udział Marcin Grabowski, Kierownik ostrołęckiej delegatury MUW.

W nocy z 24 na 25 czerwca w schronach przebywało 13 partyzantów oraz dwie kobiety i dziecko. Schrony zostały otoczone przez 1500 żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB. W walce polegli: Władysław Buraczewski "Dąb", Władysław Mydło "Bohun", Jan Kutryb "Wiatr". Wobec miażdżącej przewagi atakujących, partyzanci poddali się. Spośród dziewięciu aresztowanych, siedmiu skazano na śmierć. 12 sierpnia 1949 roku, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, strzałem w tył głowy zamordowani zostali: Józef Kozłowski "Las", - komendant okręgu, Piotr Macuk "Sęp" - zastępca komendanta", Bolesław Szyszko "Klon" - szef sztabu", Czesław Kania "Witold”.

W dwóch miejscach - przy drodze powiatowej i w głębi lasu - stanęły krzyże i kamienie z tablicami upamiętniającymi bohaterskich partyzantów. I w obu tych miejscach zgromadzili się uczestnicy uroczystości (w tym krewni partyzantów sprzed 70 lat). W lesie odprawiona została msza święta z wojskową asystą honorową. Przewodniczył jej bp Stanisław Stefanek. Był Apel Pamięci i salwa honorowa. Była też inscenizacja wydarzeń z 1948 roku, przygotowana przez kilka grup rekonstrukcyjnych. 

Uroczystość przygotowali: Towarzystwo Ochrony i Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika, Nadleśnictwo Myszyniec, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, parafia pw. Ducha Świętego w Kadzidle, grupy rekonstrukcyjne.

Podziel / Share
25.06.2018, Ilość wejść: 188, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry