Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

21.06.2018

Ostrów Mazowiecka: I Marsz Pamięci Sybiru

 • Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
  Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
 • Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
  Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
 • Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
  Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
 • Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka
  Źródło: Gmina Ostrów Mazowiecka

21 czerwca br. odbył się I Marsz Pamięci Sybiru. Wzięli w nim udział Sybiracy wraz z rodzinami, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych i mieszkańcy. Wśród zgromadzonych obecny był Marcin Grabowski, Kierownik ostrołęckiej delegatury MUW.

Od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego rozpoczął się przy symbolicznej mogile Sybiraków z parafii pw. św. Rocha w Jasienicy I Marsz Pamięci Sybiru na Ziemi Ostrowskiej. Organizatorem była społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie. W wydarzeniu uczestniczyli Sybiracy m.in. z Warszawy na czele z Prezesem Warszawskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisławem Sikorskim, z Ostrołęki na czele z Prezesem Lidią Załuską oraz Wiceprezesem Jerzym Siwkiem. Oba oddziały wystawiły też swoje poczty sztandarowe. Nie zabrakło też miejscowych Sybiraków. Z ostrowskiego koła w Marszu udział wzięli Mirosław Tomasik, Halina Subda i Stanisława Baranowska.

Po wspólnej modlitwie za zmarłych Zesłańców Sybiru poprowadzonej przez ks. kan. Piotra Kapelańskiego, proboszcza jasienickiej parafii, złożono na mogile Sybiraków wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Mszę świętą w intencji zmarłych i żywych Sybiraków odprawiono pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Stepnowskiego ordynariusza diecezji łomżyńskiej. W homilii ksiądz biskup podkreślił znaczenie pamięci wydarzeń i ludzi z historii naszej ojczyzny szczególnie w 100 rocznicę jej niepodległości.

Przemarsz zakończył się przy pomniku Zesłańców Syberyjskich Ziemi Ostrowskiej znajdującym się przy szkole w Kalinowie. Tu odczytany został Apel Pamięci i złożone. Posadzono też przy tej okazji Drzewo Pamięci Sybiru w ramach realizowanej przez szkołę ogólnopolskiej akcji p.h. „Drzewa Pamięci ... Drzewa Wspomnień ...". Aktu posadzenia drzewa oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali wspólnie ksiądz biskup Janusz Stepnowski, Wójt Waldemar Brzostek oraz Dyrektor szkoły Adam Jabłonka.

Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP w Kalinowie. Ten czas uświetnił zebranym koncert pieśni sybirackich oraz patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły oraz zespołu „Kwiaty Polskie" z Chmielewa.

 

Podziel / Share
21.06.2018, Ilość wejść: 245, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry