Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

17.07.2018

Przysięga na rynku w Płocku

 • Foto: Jan Waćkowski
  Foto: Jan Waćkowski
 • Foto: Jan Waćkowski
  Foto: Jan Waćkowski
 • Foto: Jan Waćkowski
  Foto: Jan Waćkowski
 • Foto: Jan Waćkowski
  Foto: Jan Waćkowski

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rtm. Witolda Pileckiego w niedzielę 15 lipca na Nowym Rynku w Płocku złożyli przysięgę. Tego dnia rotę przysięgi wojskowej wypowiedziało 126 ochotników, którzy 30 czerwca br. zostali powołani do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu.

Wydarzenie rozpoczęła w południe Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy odprawiona w Bazylice Katedralnej w Płocku. Następnie na rynku miejskim odbyło się zaprzysiężenie oraz defilada.

Uroczystość zgromadziła nie tylko rodziny żołnierzy ale i wielu widzów. Podniosły charakter uroczystości na wszystkich wywarł, duże wrażenie.

- Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – dało się słyszeć gromko wypowiadane słowa przysięgi wojskowej. Przy tej wyjątkowej ceremonii pojawił się też indywidualny akcent. Jeden z żołnierzy oświadczył się podczas uroczystości wybrance swojego serca. Ta, miła i intymna scena dostarczyła dodatkowych wzruszeń wszystkim zebranym na ceremonii.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm Waldemar Olejniczak, Senator Marek Martynowski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, Dowódca 6MBOT płk Grzegorz Kaliciak, Krzysztof Ławniczak z Biura Wojewody MUW oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego i mieszkańcy.

Batalion należy do 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Płocku. im. Rtm. Witolda Pileckiego. Dowódcą brygady, w której skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty jest pułkownik Grzegorz Kaliciak. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało przeciwdziałanie i zwalczanie klęsk żywiołowych. Wywodzą się z powiatów południowego Mazowsza ochotnicy, którzy złożyli przysięgę wojskową rozpoczną trzyletni okres szkolenia.

Foto: Jan Waćkowski

Podziel / Share
Marcin Lasota, 17.07.2018, Ilość wejść: 372, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry