Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

27.07.2018

Narodowe Czytanie 2018 – zachęcamy do wzięcia udziału!

  •  Baner akcji.
    Baner akcji.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie Przedwiośnia w swoich miejscowościach.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście zachęcającym do udziału w akcji, Prezydent RP Andrzej Duda. Cały list Prezydenta RP znajduje się w załączniku, na dole strony.

Podczas inauguracji akcji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że Antologia Niepodległości zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury. - To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej - zaznaczyła. W Antologii Niepodległości znajduje się również fragment Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację Przedwiośnia przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został Formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem:  http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/uczestnicy-akcji/zgloszenie.html (hiperłącze przenosi do formularza zgłoszeniowego).

 

Pliki do pobrania

Podziel / Share
Natalia Lech, 27.07.2018, Ilość wejść: 232, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry