Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

11.09.2018

Ziemia radomska: powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  • Na zdjęciu: uroczystości w lokalnym kościele.
  • Na zdjęciu: odsłonięcie pomnika Orła Białego.
  • Na zdjęciu: Kierownik Krzysztof Murawski składa wieniec pod pomnikiem.

W powiecie przysuskim w minioną sobotę, jako zwieńczenie powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odsłonięto w Skrzyńsku pomnik Orła Białego. W uroczystościach związanych z tym wydarzeniem wziął udział Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Kierownik Delegatury w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery złożył wieniec pod pomnikiem.

Pomnik Orła Białego powstał z inicjatywy władz powiatu przysuskiego. Monument usytuowany został na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W czasie uroczystości okolicznościowy list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Szef Kancelarii Senatu RP, Minister Jakub Kowalski. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu wystawili przed pomnikiem posterunek honorowy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekazał zebranym m.in.: Orzeł Biały to symbol. Orzeł Biały towarzyszył bitwie pod Grunwaldem. Orzeł Biały towarzyszył bitwie pod Wiedniem. Orzeł Biały towarzyszył cudowi nad Wisłą. Te wydarzenia spowodowały, że Europa jest Europą i że w Europie jest chrześcijaństwo, i że żyjemy w takich, a nie innych wartościach.

Starosta Przysuski Marian Niemirski powiedział: Poprzez ten pomnik chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy żyli tu, walczyli, oddawali krew i życie za naszą Ojczyznę. Od momentu odsłonięcia i poświęcenia pomnika Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej i pomnik Orła Białego stają się centrum patriotycznym powiatu przysuskiego.

Tego dnia w Skrzyńsku miała miejsce również uroczystość 20-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Przy tej okazji ksiądz biskup Henryk Tomasik dziękował policjantom za ich służbę dla Ojczyzny oraz odzyskanie 17 lat temu skradzionego obrazu. Organizatorem religijnej ceremonii był ksiądz kan. Andrzej Szewczyk – kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu przysuskiego.

W uroczystościach udział wzięła kompania reprezentacyjna Policji i orkiestra pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura. Reprezentowane były poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń, w tym OSP oraz leśników. Podczas uroczystości dopisali uczniowie z klas mundurowych oraz mieszkańcy ze Skrzyńska i powiatu.

W uroczystościach uczestniczyli też: Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka, Wicestarosta Przysuski Tomasz Matlakiewicz, p.o. Dyrektora Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu Krzysztof Szewczyk, samorządowcy, przedstawiciele służb i organizacji społecznych oraz szkół.

Uwieńczeniem podniosłej atmosfery tego dnia w Skrzyńsku był koncert pieśni patriotycznych i religijnych. Skrzyńsko to najstarszy ośrodek kultu maryjnego w regionie radomskim, gdzie tradycja oddawania czci Matce Boskiej sięga XII wieku i jest ściśle związana z historią regionu. Matka Boża Staroskrzyńska jest patronką formacji policyjnej.

Podziel / Share
Natalia Lech, 11.09.2018, Ilość wejść: 213, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry