Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

24.09.2018

Otwock: uroczystości upamiętniające rtm. Witolda Pileckiego

W Otwocku pod Warszawą odbyły się uroczystości w 78. rocznicę wejścia Witolda Pileckiego do KL Auschwitz. Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza, otrzymały tytuły Honorowych Obywateli Miasta Otwocka. W wydarzeniu wziął udział Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ceremonia nadania tytułów Honorowych Obywateli córce i synowi Witolda Pileckiego odbyła się podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Otwocka. Uchwały w tej sprawie, które podjęto jednomyślnie, mają być wyrazem szacunku oraz uznania dla postawy i starań dzieci Pileckich w walce o prawdę o historii Polski, ale także – jak podkreślono – są dokumentami świadczącymi o powojennych związkach rodziny Pileckich z Otwockiem.

List od Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego w trakcie uroczystej sesji odczytał Piotr Oleńczak, po czym wręczył go na ręce Prezydenta Miasta. Wojewoda Mazowiecki napisał:

Dobrowolne i celowe poddanie się przez rotmistrza uwięzieniu, a także jego konspiracyjna działalność w obozie i zakończona sukcesem ucieczka zapisały się na zawsze w historii Polski, Europy i świata jako akty heroizmu najwyższej próby. Zorganizowany przez niego system pomocy i samoobrony ocalił życie wielu tysiącom więźniów. Jako świadek ludobójstwa spisał raporty, które były jednymi z pierwszych doniesień na ten temat udostępnionymi światowej opinii publicznej. Powrót do kraju po wojnie i działalność antykomunistyczna, za którą zapłacił cenę życia, dopełniają dramatyzmu jego losów.

Rzeczpospolita Polska uwolniła rotmistrza od postawionych mu zarzutów. Zadaniem obywateli jest zachowanie w zbiorowej pamięci jego dokonań, które uczyniły z niego wzór oporu wobec dwóch systemów totalitarnych i wzór Polaka, gotowego do najwyższych poświęceń w imię miłości ojczyzny.

Dzisiejsze przedsięwzięcie organizowane przez samorząd Otwocka, łączące wydarzenia o charakterze podniosłym z koncertem i biegiem charytatywnym pozwalają przedstawicielom różnych pokoleń i różnych środowisk złożyć hołd Bohaterowi Niezwyciężonemu. Wierzę, że uczestnictwo w uroczystościach będzie dla wszystkich Państwa doświadczeniem jedności i okazją do zamanifestowania uczuć patriotycznych.

Po sesji rady miasta w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odbyła się msza św. w intencji Pileckiego. Kolejnym punktem programu było nadanie miejscowemu rondu imienia Polskiego Państwa Podziemnego oraz otwarcie skweru im. rtm. Pileckiego, na którym odsłonięto jego popiersie. W niedzielę odbył się I Otwocki Bieg Charytatywny im. rtm. Pileckiego.

Uroczystości upamiętniające Witolda Pileckiego odbyły się z okazji 78. rocznicy jego dobrowolnego wejścia do KL Auschwitz. By dostać się do obozu, Pilecki 19 września 1940 r. wszedł w „kocioł” podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Podając się za Tomasza Serafińskiego – ukrywającego się żołnierza polskiego – Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze o obozie przez wypuszczanych na wolność więźniów. Z KL Auschwitz uciekł pod koniec kwietnia 1943 r.

 

Zdjęcia: www.otwock.pl

Podziel / Share
Natalia Lech, 24.09.2018, Ilość wejść: 233, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry