Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

27.09.2018

Uroczystości patriotyczne i jubileuszowe w Lipsku

Uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rajd szlakiem niepodległości oraz jubileusz dwudziestolecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” - to tylko niektóre z wydarzeń w Lipsku, w których uczestniczył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uroczystości patriotyczne wpisujące się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w czwartek, 27 września, a rozpoczęły mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz zmarłych członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle" w kościele pw. św. Trójcy w Lipsku. W lipskim Centrum Kultury uczestnicy uroczystości obejrzeli film „Zapomniany Legion” w reżyserii Przemysława Bednarczyka. Po filmie, odbyła się dyskusja z udziałem autora. Przedstawiono historię działalności i dorobku Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle".

Z okazji 20–lecia działalności stowarzyszenia list do członków TPZL „Powiśle” skierował Wojewoda Mazowiecki:

Działalność stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o dorobku wspólnoty - o tym, co stanowi o ich odrębności, ma szczególne znaczenie dla utrwalania naszej narodowej tożsamości. Życzę Państwu,aby nadchodzące lata przyniosły wiele satysfakcji z organizowanych wspólnie przedsięwzięć. Wszystkim uczestnikom uroczystości i rajdu życzę wielu wzruszeń i wspaniałych przeżyć – napisał w liście Zdzisław Sipiera.

W trakcie uroczystości zasłużonym członkom stowarzyszenia oraz samej organizacji wręczono odznakę  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Kilku działaczy otrzymało dyplomy uznania za działalność społeczną. Ceremonii odznaczenia w imieniu Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego dokonał Krzysztof Murawski.

Na plenerową część uroczystości złożył się „Piknik dla Bezpieczeństwa” oraz Rajd Szlakiem Niepodległości. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przed pomnikiem na Skwerze Pamięci. Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

W uroczystościach wzięło udział dowództwo i żołnierze z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzież z ZSP im. Jana Pawła II w Lipsku przygotowała patriotyczny mural. Lipskie uroczystości zakończyły się grochówką z wojskowego kotła.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Starosta Powiatu Lipskiego Roman Ochyński, Burmistrz Lipska Jacek Wielorański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Tomasz Krzyczkowski oraz  zarząd i członkowie  TPZL „Powiśle”, przedstawiciele wojska, policji, samorządowcy, a także młodzież szkolna i mieszkańcy Lipska.

Podziel / Share
Natalia Lech, 27.09.2018, Ilość wejść: 115, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry