Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

01.10.2018

Ciachcin: 600-lecie parafii i 130. rocznica konsekracji kościoła parafialnego

30 września br. odbyła się  msza dziękczynna w 600-lecie parafii w Ciachcinie i 130. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. W uroczystościach wzięła udział Marlena Mazurska Kierownik Delegatury MUW w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Eucharystii przewodniczył ks. biskup Piotr Libera – biskup diecezji płockiej. W homilii biskup przypomniał o historii parafii oraz kościoła. Biskup przypomniał postać proboszcza z czasów II wojny światowej – ks. Eugeniusza Wiśniewskiego. Gdy wybuchła wojna, pozostał w parafii. W chwili aresztowania przez Niemców poprosił przypadkowo napotkanego człowieka, aby uratować puszkę z Najświętszym Sakramentem. Jedna z parafianek w ukryciu zaniosła Go do płockiej fary. Proboszcz zginął w obozie koncentracyjnym w Działdowie, mając 41 lat.

Kościół początkowo miał postać drewnianego budynku, a następnie był wznoszony w formie murowanej. Mimo trudnych dziejów wspólnota i kościół przetrwały. List do zebranych skierował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, który odczytała zebranym Marlena Mazurska. 

Mimo swoich dramatycznych dziejów ten kościół niezmiennie pozostawał centrum życia duchowego i społecznego mieszkańców Ciachcina, przyczyniając się do ich integracji i utrwalania ich więzi z Kościołem katolickim. Szczególnie słowa wdzięczności do księży, którzy przez wieki troszczyli się o tę świątynię i przetrwanie Kościoła w każdym jego wymiarze. Życzę mieszkańcom tej parafii i pracującym obecnie księżom, aby dorobek tych 600 lat był źródłem satysfakcji i powodem do dumy - napisał Wojewoda.

Z okazji jubileuszu można była obejrzeć wystawę fotograficzną o parafii. Poza tym została odsłonięta okolicznościowa tablica, upamiętniająca 600-lecie parafii Ciachcin. Przygotowywana jest też rocznicowa publikacja. 

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 01.10.2018, Ilość wejść: 169, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry