Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

01.10.2018

Upamiętnienie Wacława Długosza, Posła i Wicemarszałka Sejmu w II RP

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla upamiętnienia Wacława Długosza w Ciepielowie i Gardzienicach odbyły się uroczystości patriotyczne, w których uczestniczył Paweł Sagan z radomskiej Delegatury MUW. 

Z inicjatywy Wojciecha i Macieja Długoszów, 29 września br. na terenie gminy Ciepielów odbyły się  uroczystości upamiętniające ich dziadka Wacława Długosza – wielkiego polskiego patrioty, żołnierza, działacza niepodległościowego oraz parlamentarzysty i wicemarszałka Sejmu.

Źródło: Urząd Gminy w Ciepielowie

Z tej okazji na frontonie rodzinnego domu w Gardzienicach odsłonięto pamiątkową tablicę oraz nadano imię Wacława Długosza – Wicemarszałka Sejmu II RP ulicy w Ciepielowie.

Źródło: Urząd Gminy w Ciepielowie

Okolicznościowe listy do rodziny i uczestników wydarzenia skierowali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Minister Marek Suski.

W skierowanym do rodziny i uczestników uroczystości liście, Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki napisał m.in.:

Wacław Długosz całe swoje życie podporządkował służbie Polsce. Miłość do Ojczyzny była motywacją jego zaangażowania w działalność ugrupowań niepodległościowych […]. W II Rzeczypospolitej, aktywnie uczestnicząc w życiu politycznym […] poseł i wicemarszałek Sejmu, dawał wyraz swojej propaństwowej postawie. Wierzę, że odsłaniana dziś tablica będzie ważnym elementem dzieła restytucji pamięci o Wacławie Długoszu i jego roli w historii Rzeczypospolitej Polskiej.

W miejscowym kościele w intencji śp. Wacława Długosza odprawiona została uroczysta msza święta a na grobie śp. Wacława Długosza złożono wieniec w imieniu kancelarii Sejmu i Senatu. Kwiaty w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Paweł Sagan.

Źródło: Urząd Gminy w Ciepielowie

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: wielopokoleniowa rodzina Państwa Długoszów, Poseł na Sejm Anna Kwiecień, Minister Jakub Kowalski,  Andrzej Kraśnicki Prezes PKOl,  Sławomir Janusz Szewiński,  ks. proboszcz Stanisław Sławiński, Artur Szewczyk Wójt Gminy Ciepielów, Waldemar Czapla Przewodniczący Rady Gminy w Ciepielowie,  Paweł Jędraszek Wicestarosta Lipski, prof.  Piotr A. Tusiński, dr. Zbigniew Ostrach  oraz  Paweł Sagan z  radomskiej Delegatury MUW, a także wielu gości reprezentujących różne środowiska i instytucje.

Źródło: Urząd Gminy w Ciepielowie

Wacław Długosz wychowany był w duchu głębokiej wiary i miłości do Ojczyzny. Po śmierci rodziców jego wychowanie przejął stryj ks. Antoni Długosz - proboszcz parafii i budowniczy kościoła w Ciepielowie. Zaszczepione wartości i chęć nauki zaprowadziły Wacława na międzynarodowe uczelnie, a następnie rzuciły w wir walki o wolną i suwerenną Polskę. W II Rzeczypospolitej Wacław Długosz został posłem czterech kadencji i Wicemarszałkiem Sejmu V kadencji. Po wybuchu II wojny światowej zmuszony był ewakuować się wraz z rządem do Rumuni. Po zakończonej wojnie wrócił do kraju i całkowicie wyłączył się z życia politycznego, aby uniknąć komunistycznych prowokacji. Osiadł w rodzinnych Gardzienicach, gdzie zajął się gospodarką i pracą na roli. Za zasługi dla Polski Wacław Długosz został odznaczony: Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 01.10.2018, Ilość wejść: 263, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry