Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

09.10.2018

W Ciepielowie świętowano 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

  • Na zdjęciu: zaproszeni na uroczystość goście.
  • Na zdjęciu: dzieci ze szkoły w Ciepielowie.
  • Na zdjęciu: występ dzieci ze szkoły w Ciepielowie.
  • Na zdjęciu: przemówienie Kierownika Krzysztofa Murawskiego.
  • Na zdjęciu: goście honorowi przed szkołą.

5 października br. w Ciepielowie odbyły się gminne uroczystości z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Adam Bielan - Wicemarszałek Senatu RP oraz Krzysztof Murawski Kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Uroczystości rozpoczęły się widowiskiem patriotycznym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciepielowie. W spektaklu pod tytułem „Pociąg do Wolności” uczniowie przedstawili tragiczne losy Polski. Widowisko przeprowadziło widzów przez 123 lata niewoli – przez powstania narodowe oraz I wojnę światową, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia na frontonie szkoły umieszczono pamiątkową tablicę ze słowami marszałka Józefa Piłsudskiego:  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

W okolicznościowych wystąpieniach zaproszeni goście podkreślali jak ważne jest kultywowanie tradycji i pamięci narodowej opartej na wartościach i miłości do Ojczyzny. Nie ukrywano także zachwytu dla występu młodzieży i koncepcji artystycznej przedstawienia. W trakcie uroczystości odbyła się ceremonia przyjęcia dzieci klas pierwszych do grona uczniów. Pasowania na uczniów dokonała Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty przy udziale Małgorzaty Rusinowskiej Dyrektora szkoły.

Dopełnieniem patriotycznych wydarzeń w Ciepielowie był bieg uliczny na dystansie 1011 metrów - „Zawsze Niepodległa Polska”. Udział w biegu wzięło 120 uczestników, a wśród nich Aurelia Michałowska oraz Artur Szewczyk. Uczestnicy biegu puścili w niebo 200 biało-czerwonych balonów. Każdy  otrzymał pamiątkowy medal z treścią nawiązującą do rocznicy niepodległości.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Adam Bielan Wicemarszałek Senatu RP, Anna Kwiecień Poseł na Sejm RP, Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu, ksiądz proboszcz Stanisław Sławiński, Pułkownik Zbigniew Zieliński, młodszy inspektora Wojciech Brandt Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, brygadier Łukasz Maciejewski z Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Halina Pyrka Kierownik KRUS w Lipsku, Renata Stępień – Choroś Nadleśnictwo w Zwoleniu, radni i sołtysi z gminy Ciepielów oraz  Waldemar Czapla Przewodniczący Rady Gminy w Ciepielowie i Artur Szewczyk Wójt Gminy Ciepielów.

Uroczystości w Ciepielowie odbyły się pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie.

Podziel / Share
09.10.2018, Ilość wejść: 341, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry