Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

12.10.2018

Dzień Kazimierza Pułaskiego w Warce

11 października br. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Pułaskiego”. Mazowiecki Urząd Wojewódzki reprezentował Paweł Sagan z Delegatury w Radomiu.  

Z okazji 239. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego na terenie wareckiego muzeum odbyły się coroczne uroczystości. Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Rzeczypospolitej Polskiej. Ku czci wielkiego bohatera obojga narodów oddany został salut armatni.  W trakcie uroczystości liczne organizacji i stowarzyszenia wystawiły poczty sztandarowe.

Wieńce pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego złożyły delegacje z urzędów i instytucji państwowych oraz samorządowych i służb mundurowych, a także szkół, dla których Kazimierz Pułaski jest patronem. Wieniec w imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego złożył Paweł Sagan.

Podczas obchodów „Dnia Pułaskiego” na terenie muzeum otworzono wystawę pod tytułem „Oto dni krwi i chwały - Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”. Wystawę przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Ciekawostką prezentacji muzealnej było nie tylko podziwianie uzbrojenia oraz umundurowania żołnierzy z epoki, ale także działanie bojowe zrekonstruowanej broni Rakietników. Z przenośnej „rakietnicy” uroczysty wystrzał odpalony został przez Iwonę Stefaniak Dyrektora Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Innym uroczystym akcentem tego dnia było ślubowanie uczniów klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego oraz uroczystość odznaczenia członków i honorowych działaczy stowarzyszenia kombatantów.

 

 

 

  • Na zdjęciu: poczty sztandarowe przy pomniku Kazimierza Pułaskiego.
  • Na zdjęciu: warta honorowa przy pomniku Kazimierza Pułaskiego.
  • Na zdjęciu: salwa honorowa z armaty.
  • Na zdjęciu: element wystawy -  mundur z czasów Pułaskiego.
  • Na zdjęciu: element wystawy - biurko Pułaskiego.
Bookmark and Share
12.10.2018, Ilość wejść: 242, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry