Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

16.10.2018

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu

14 października br. z inicjatywy dr Jarosława Szarka Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.  

Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, Minister Marek Suski, Minister Jakub Kowalski oraz Posłowie Anna Kwiecień i Dariusz Bąk wzięli udział w uroczystościach z okazji odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu. Wojewodę Mazowieckiego reprezentował Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

Obchody rozpoczęły się od koncertu muzyki organowej w wykonaniu Roberta Grudnia w ramach cyklu „Niepodległa”. Wykład wprowadzający do uroczystości wygłosił prof. Marek Wierzbicki z radomskiego IPN. W intencji Żołnierzy Niezłomnych odprawiona została również msza święta polowa koncelebrowana przez Biskupa radomskiego ks. Piotra Turzyńskiego.

Po eucharystii odbył się apel poległych w ceremoniale wojskowym z udziałem kompanii i orkiestry wojskowej z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomia.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył Krzysztof Murawski.

We wspólnej mogile spoczywają :

- sierż. Tadeusz Krawczyk „Witold”

- kpr. Tadeusz Nowakowski „Zając”

- sierż. Jan Prygiel „Gołąb”

- kpr. Sylwester Rokita „Czarny”

- ppor. Władysław Skrzypek „Groźny”

- kpr. „Promyk” NN.

Fragment inskrypcji na pomniku brzmi: Pamięci żołnierzy zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ze zgrupowania Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z oddziału Tadeusza Życkiego „Beliny” i Tadeusza Bednarskiego „Orła” poległych pod Zwoleniem 15 czerwca 1946 roku w walce z wojskami sowieckimi i oddziałami aparatu bezpieczeństwa w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny. 

W uroczystościach uczestniczyły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne, a także przedstawiciele administracji samorządowej oraz mieszkańcy miasta i gminy Zwoleń.

Mogiłę Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przy udziale Rodziny Żołnierzy Niezłomnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Zwoleniu, Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu oraz Lasów Państwowych i Fabryki Broni „Łucznik” w  Radomiu.

 

Podziel / Share
16.10.2018, Ilość wejść: 444, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry