Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

30.10.2018

Radom: poświęcenie Krzyża Straceń z 1863 r.

  • Na zdjęciu: warta i poczty sztandarowe przy Krzyżu Straceń.
  • Na zdjęciu: poświęcenie Krzyża Straceń.
  • Na zdjęciu: Paweł Sagan z radomskiej Delegatury MUW składa wieniec.
  • Na zdjęciu: uczennice ze szkoły organizującej wydarzenie.

30 października br. przed Krzyżem Straceń z 1863 roku w Radomiu odbyła się uroczystość patriotyczna. Odrestaurowany pomnik upamiętniający Powstańców Styczniowych poświęcił bp radomski ks. Piotr Turzyński. W wydarzeniu wziął udział Paweł Sagan z radomskiej delegatury MUW.

Wieniec w imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego złożył Paweł Sagan – pracownik radomskiej delegatury MUW. Krzyż Straceń z 1863 roku usytuowany jest w pobliżu II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. 

Inicjatorem i organizatorem uroczystości był  Dariusz Żytnicki - Dyrektor II LO. im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego dokument wmurowano w specjalnej tubie w cokół pomnika. Wydarzenie uświetnił występ słownomuzyczny o charakterze patriotycznym. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę - hymn II LO. Oprawę wojskową zapewniła orkiestra z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Krzyżem Straceń z 1863 roku znajduje się w Radomiu przy ul. Warszawskiej na terenie dawnych koszar wojskowych. W latach 1863-1864 w tym miejscu rozstrzeliwano polskich patriotów w odwecie za udział w Powstaniu Styczniowym. Poległych żołnierzy pochowano wówczas w  zbiorowej mogile. Pierwsze upamiętnienie tego wydarzenia nastąpiło jeszcze pod zaborami, w 1916 roku. Trwałe miejsce pamięci powstało w 1933 roku. W ramionach stalowego krzyża usytuowano wówczas dwie daty 1863 i 1933 oraz napis: Powstańcom Styczniowym straconym w Radomiu w latach 1863-1864.

Zdjęcia: II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. 

Podziel / Share
30.10.2018, Ilość wejść: 289, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry