Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

09.11.2018

Sztafeta z „Ogniem Niepodległości” w Lipsku

  • Na zdjęciu: harcerze w trakcie mszy.
  • Na zdjęciu: przekazanie "ognia Niepodległości".
  • Na zdjęciu: Kierownik Krzysztof Murawski składa kwiaty pod pomnikiem.

Z Kostiuchnówki na Wołyniu do Lipska dotarła harcerska sztafeta z „Ogniem Niepodległości”. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.  W uroczystościach wziął udział Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

8 listopada o godz. 17:00 do Lipska dotarła sztafeta rowerowa z „Ogniem Niepodległości” - hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Zgierzu. Tegoroczne wydarzenie wpisało się w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miejscem uroczystości był kościół pw. Świętej Trójcy w Lipsku. Sprawowana msza święta ofiarowana była za ojczyznę oraz wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.

„Ogień Niepodległości” przekazano lokalnym władzom samorządowym, strażakom, strzelcom i harcerzom. W okolicznościowym wystąpieniu Krzysztof Murawski podkreślił obowiązek współczesnych Polaków do kultywowania pamięci o dokonaniach minionych pokoleń, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość ojczyzny.

Uczestnicy udali się pod kamień pamięci, gdzie zapalili znicze oraz złożyli hołd św. Janowi Pawłowi II.

11 listopada „Ogień Niepodległości” dotarł do Warszawy. W czasie centralnych uroczystości na Placu Józefa Piłsudskiego złożony został na płycie grobu Nieznanego Żołnierza.

W czasie uroczystości w Lipsku, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej nadane zostały medale „Pro Patria”.  Odznaczenia przyznał Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Honorowy udział w uroczystościach wzięła delegacja harcerzy pochodzenia polskiego z Ukrainy na czele z Komendantem hufca „Wołyń” Aleksandrem Rolicą.

W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które w ostatniej dekadzie obchodziły jubileusze stulecia swojej działalności: z Lipska, Kochanówki, Sienna, Rzeczniowa, Przedmieście Bliższego oraz Chotczy.

Głównym organizatorem uroczystości był brygadier Tomasz Krzyczkowski, Komendant lipskiej straży pożarnej oraz inspektor Związku Strzeleckiego.

Sztafeta z "Ogniem Niepodległości", organizowana jest przez hufiec ZHP Zgierz. Już na początku listopada harcerze i instruktorzy wyjeżdżają na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim do historycznego miejsca, gdzie w dniach 4-6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Była to strategiczna bitwa dla losów legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Podziel / Share
09.11.2018, Ilość wejść: 273, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry